V čele GIBS končí Michal Murín. Jeho nástupce se teprve hledá

Po dvou a půl letech v pondělí skončí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů plukovník Michal Murín. Rezignaci podal v polovině dubna. Před tím několik měsíců čelil tlaku premiéra v demisi a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který žádal jeho odchod. Výběrové řízení na nového ředitele zatím Úřad vlády nevypsal.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Murín

Michal Murín | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Inspekci dočasně povede někdo z jejích dosavadních zaměstnanců. „Myslím, že jsme oslovili šest zaměstnanců GIBS. Myslím, že kolegové jim položili nějaké otázky, zeptali se jich, jestli jsou ochotni být pověřeni,“ říká pro Radiožurnál premiér v demisi Babiš.

Výběrové řízení by podle předsedy vlády mělo být vypsáno v nejbližších dnech. Další profesní plány Murína zatím nejsou jasné. „Dostává teď řadu nabídek. Bude si určitě vybírat, ale teď ten první čas, těch prvních týdnů bude o odpočinku,“ popisuje mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Žáček: Chci věřit, že šlo o Murínovo svobodné rozhodnutí. Patří mu dík, že medializoval Babišův nátlak

Číst článek

Babiš Murínovu práci dlouhodobě kritizoval a řekl, že v něho ztratil důvěru. Murín odmítal, že by se ve funkci dopouštěl pochybení. Svoji rezignaci vysvětlil tím, že nechtěl zavdat příčinu ke zpochybňování práce inspekce.

Z policisty do čela Generální inspekce

Než se stal Michal Murín ředitelem GIBS, pracoval 33 let u policie, a to převážně v Praze a Středočeském kraji. Zabýval se třeba případem „lesního vraha" Viktora Kalivody, který v roce 2005 vraždil v lesích na Brněnsku a Kladensku.

V roce 2014 Murín nastoupil do tehdy jen čtyři roky fungující Generální inspekce bezpečnostních sborů, kde nejprve pracoval jako náměstek tehdejšího ředitele Ivana Bílka. O rok a půl později pak Bílka vystřídal ve funkci.

S Murínovým působením v GIBS ale nebyl spokojen premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO. V březnu inspekce oznámila, že ho Babiš opakovaně vyzýval, aby sám rezignoval a slíbil, že se to v tom případě obejde bez skandálu. Šéf inspekce ale odejít odmítl. Spor obou mužů se vyhrotil, když Babiš s Murínem zahájil kázeňské řízení. Své důvody vysvětloval poslancům sněmovního bezpečnostního výboru.

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín | Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

„Na základě těch zkušeností a taky na základě drtivé kritiky všech státních zástupců. Měl jsem to projednat ve výboru, to jsem udělal a na zproštění služby to ani nepotřebuju podle zákona,“ vysvětloval tehdy své motivu Babiš. Dále také řekl, že v Murína ztratil důvěru.

Do sporu skutečně vstoupili i zmiňovaní státní zástupci. Bezpečnostní výbor si proto na neveřejné slyšení pozval také vrchní státní zástupce Lenku Bradáčovou a Ivo Ištvana a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Právě Zeman napsal v dokumentu o hodnocení inspekce pro Úřad vlády, že v GIBS dochází k závažným pochybením a je nalomená i důvěra mezi státními zástupci a inspekcí.

Murín už nebude stát Babišovi v cestě

Číst článek

To, že Babiš s Murínem zahájil kárné řízení, ostře kritizovala opozice, včetně expremiéra Bohuslava Sobotky, za jehož vlády Murín nastoupil do funkce.

„Ve skutečnosti jde o to, že vláda, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vláda, která je v demisi, a vláda, v jejímž čele je člověk, který je sám trestně stíhaný, tak se v tuto chvíli snaží dehonestovat šéfa generální inspekce bezpečnostních sborů a dosáhnout změny ve vedení jedné z důležitých institucí státu,“ tvrdil Sobotka.

Samotný Murín průběh sporu nechtěl komentovat, při odchodu z jednání bezpečnostního výboru novinářům odpověděl jen ve stručnosti: „Vysvětlil jsem situaci, která se odehrála od té doby, co jsem poskytl nějaké odpovědi na otázky, takže jsem to poslancům, členům výboru vysvětlil a odpověděl na doplňující otázky.“

V dubnu Murín skončil kvůli vyčerpání v nemocnici. Krátce na to oznámil odchod do civilu. Zdůvodnil to tím, že nechce, aby kvůli němu byla práce GIBS zpochybňována.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme