V čele nejsilnější odborové centrály zůstává Milan Štěch

Senátor za ČSSD Milan Štěch upevnil svoji pozici ve vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle oponentů tak dochází k určitému zpolitizování odborů. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl tvrdí, že konfederace tak funguje jako určitá záloha sociální demokracie. Odbory přitom mají být nezávislé. Podle Štěcha je ale ve světě běžné, že odboroví funkcionáři bývají v levicových stranách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Štěch

Milan Štěch | Zdroj: ČTK

Jedinou změnou ve vedení odborové centrály je jmenování Marcely Kubínkové, která se stala historicky první ženou ve vedení českých odborů. Celostátní sjezd stanovil také hlavní priority pro příští roky. Patří k nim slaďování práce a rodiny, vyšší růst mezd nebo zachování stávající hranice pro odchod do důchodu.

Hlavní metou odborářů v příštích čtyřech letech je zvyšování mezd. Milan Štěch řekl, že v České republice roste v posledních letech produktivita práce rychleji než reálné mzdy. Podle něj bude hospodářský růst pokračovat, a tak nebude problém, aby nominální mzda v roce 2010 překročila 27.000 korun.

Kolektivní smlouvy by podle Štěcha měly dbát i na odstraňování rozdílů v příjmech mužů a žen. Odboráři dnes - podobně jako host sjezdu premiér Jiří Paroubek - jednoznačně podpořili nový zákoník práce, který odmítl Senát.

"Můžu říct, že i další poslanci nám přislíbili, že zákoník práce podpoří, a pokud v budoucím období by zákoník práce byl ohrožen, nebo některá jeho důležitá ustanovení, kdyby se tu například zkoušela taková cesta jako ve Francii, tak budeme zvažovat všechny prostředky. A bude záležet, jak nás budou ochotni zaměstnanci, členové, občané podpořit," uvedl šéf ČMKOS.

Nová místopředsedkyně konfederace Marcela Kubínková vysvětluje, že odbory chtějí myslet na zaměstnance jak při prvním nástupu do práce, v rodičovství, při ztrátě zaměstnání i po odchodu do důchodu. "Chceme, aby s ohledem na populaci, na to, že klesá procento porodnosti a zároveň přibývá stárnoucích občanů, tak aby zaměstnanci měli možnost právě v těchto situacích se s těmito věcmi vyrovnat."

Odboráři se chtějí aktivně účastnit přípravy důchodové reformy. Se zvyšováním věku pro odchod do důchodu na 65 let na rozdíl od všech parlamentních stran vyjma komunistů nepočítají.

Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme