V čele ODS dál Mirek Topolánek, novou tváří ve vedení David Vodrážka

Delegáti kongresu Občanské demokratické strany zvolili předsedu ODS. O jejich přízeň se ucházeli premiér Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém, post obhájil dosavadní předseda Topolánek. Vyhrál v poměru 284 ku 162 hlasům. Jediným novým člověkem ve dnes zvoleném vedení občanských demokratů je první místopředseda, starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový první místopředseda ODS David Vodrážka | Zdroj: ČTK

Staronový šéf občanských demokratů bezprostředně po volbě prohlásil: "Přijímám toto vítězství ne jako vítězství jednoho kandidáta nad druhým, ale jako vítězství ODS samé nad sebou." Topolánkovi dalo hlas 57 % delegátů. To pokládá v soutěži dvou kandidátů za podstatný údaj: "Ze dvou kandidátů dostat skoro 60 % hlasů je velmi silný mandát. Připomínám, že podobný mandát dostal při volbě předsedy sociálních demokratů Jiří Paroubek, který ale kandidoval sám."

Pavel Bém svému soupeři okamžitě poblahopřál, o funkci prvního místopředsedy znovu neusiloval: "Vždycky jsem říkal, že nejde o souboj Mirek Topolánek x Pavel Bém, ale hlavně o obsah a styl politiky, o budoucnost Občanské demokratické strany, jediné autentické pravicové strany v republice. Ještě jednou Mirku Topolánkovi blahopřeji."

Jak hodnotí znovuzvolení Topolánka koaliční partneři a šéf ČSSD?

Jiří Čunek, ředseda lidovců, Radiožurnálu řekl, že Topolánkovo znovuzvolení očekával a že se jejich přístup k ODS nezmění: "Určitě jsou situace, kdy s ohledem na nějaký personální problém, by mohly vzniknout zásadní disproporce mezi námi. Ale v tuto chvíli, protože zůstal Mirek Topolánek, tak si myslím, že se z naší strany nic zásadního nezmění."

Martin Bursík, předseda Strany zelených, v České televizi řekl, že mezi Topolánkem a Bémem byl rozdíl třídy. Topolánek podle něj ukázal, že má jasně navrch: "Bylo vidět, že on je velmi silným lídrem. Ale zároveň bylo vidět, že je schopen přiznat si chyby a pojmenovat je - někdy i velmi otevřeně. A podezírat ho z toho, že tohle je jenom nějaký manévr, a že všechno pojede dál, to v žádném případě. A kdyby teď mělo dojít k nějaké nestabilitě v ODS, tak by to samozřejmě bylo kritické, protože je to největší a nejsilnější koaliční strana."

Jiří Paroubek, předseda ČSSD, očekával větší náskok Mirka Topolánka nad Pavlem Bémem. Podle něj je ale rozhodující, co přijde po kongresu. Jak uvedl, je možné, že občanští demokraté mohou ztrácet podporu: "Jedna věc je, že mohou odcházet lidé z ODS - desítky, stovky a možná tisíce. Budou následovat příkladu Václava Klause, který skončil jako čestný předseda. Ale to není podstatné. Podstatné je jaký vliv tento kongres bude mít na poslanecký klub. A to uvidíme už v příštím týdnu."

Paroubek zároveň pohrozil, že pokud ODS a menší koaliční strany zablokují ve sněmovně hlasování o lisabonské smlouvě, sociální demokraté odstoupí od dohody o spolupráci v době českého předsednictví EU. Sněmovna se kvůli lisabonské smlouvě sejde mimořádně už v úterý.

Delegáti kongresu Občanské demokratické strany nakonec odhlasovali, že rozhodnutí o ratifikaci lisabonské smlouvy nechají na senátorech a poslancích ODS. Doporučili jim přednostně prosadit v parlamentu česko-americké smlouvy o americkém protiraketovém radaru na území naší republiky.

Ve vedení ODS se objevuje nová tvář - David Vodrážka

Kongres ODS dlouho volil druhého muže strany, tedy prvního místopředsedu. V prvním kole soupeřili čtyři kandidáti: Ministr vnitra Ivan Langer, bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, starosta Prahy 13 David Vodrážka a bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Do druhého kola postoupili Ivan Langer a David Vodrážka, těsný výsledek o jediný hlas ale mezi nimi nerozhodl. Neměli nadpoloviční většinu, rozběhla se tudíž zákulisní jednání.

Nový první místopředseda ODS David Vodrážka | Foto: ČTK

Před třetím kolem volby prvního místopředsedy pak vystoupil Mirek Topolánek a vyslovil podporu Davidu Vodrážkovi. Uvedl ale, že ve vedení stranyu chce oba dva, i Ivana Langera. Ten se pak vzdal kandidatury na post prvního místopředsedy ODS. S počtem 333 hlasů se dvojkou ODS stal jediný kandidující David Vodrážka. Zvolení tohoto muže, zatím neznámého na celostátní úrovni, předcházela dohoda pražské ODS s Topolánkem a Langerem.

Podle nové tváře ve vedení ODS Davida Vodrážky by se teď měly smazat rozpory mezi pražskou ODS a ostatními regionálními sdruženími: "Tímto krokem se stalo, že napětí už polevuje. Chci zbytek republiky spojit s Prahou, respektive Prahu se zbytkem republiky. Na druhou stranu chci říci, že ten problém byl podle mého názoru často uměle nafouknutý, takže to není tak dramatické. Nikdy nemůže mít každý všechno - a to platí jak v politice, tak v normálním životě."

Čelo občanských demokratů doplnili po volbách ostatní, řadoví místopředsedové. Jsou jimi staří známí z vedení ODS, ministři Ivan Langer, Petr Gandalovič a Petr Nečas, jako posledního delegáti zvolili bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla. Jediným novým mužem na ,kapitánském můstku' ODS je tak ,první důstojník', dosavadní starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Václava Marešová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme