V centru Prahy demonstrovali studenti. Kvůli státním maturitám

Proti státním maturitám v centru Prahy demonstrovalo několik stovek středoškoláků. Z Václavského náměstí se vydali k Úřadu vlády. Rozprchli se po půl čtvrté. Nelíbí se jim zejména to, že by měly maturity být už v příštím roce na jaře. Argumentují tím, že se o státní maturitě dozvěděli až teď a celé tři roky se učili něco jiného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Václavském náměstí demonstrovali studenti proti státním maturitám. | Foto: ČTK

Před skončením akce zhruba půl hodiny stáli právě před budovou Úřadu vlády, odkud vyšel její mluvčí Martin Kupka. Na argumenty, že středoškoláci se o státních maturitách dozvěděli nedávno, reagoval tím, že projekt už je schválený dlouho a nedá se s tím nic dělat.

Studenti si přinesli na akci píšťalky, řehtačky, bubny, a také několik lahví alkoholu. A samozřejmě transparenty, na kterých je například napsané: ‚Nechceme být pokusnými králíky' nebo 'Stop pokusům na lidech'.

Akce jako taková byla velice zmatená. Většina z účastníků ani nevěděla, kdo ji organizuje. Mnozí studenti navíc počítali s tím, že se půjde demonstrovat před ministerstvo školství. Na protest dohlíželi policisté i antikonfliktní tým. Některé demonstranty také legitimovala policie kvůli tomu, že močili na zeď u Úřadu vlády, jiní zase byli pod vlivem alkoholu.

Ministr školství Josef Dobeš maturantům vzkázal, že přijme pět budoucích maturantů na ministerstvu. Organizátoři projektu nejprve řekli, že by se s ním prý rádi sešli, ale v jiný den. Dnes na to prý nemají čas. Raději by přivítali, kdyby ministr školství přišel za nimi. Nakonec si to ale rozmysleli a tři zástupci k ministrovi vyrazili.

Klára Bílá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme