V centru Prahy prasklo vodovodní potrubí, zaplaven byl i suterén Lucerny

V centru Prahy jen pár kroků od Václavského náměstí - ve Štěpánské ulici - prasklo ráno vodovodní potrubí a voda několik hodin tekla proudem všude, kam se dostala. Byla zatopena část sklepů rozsáhlého komplexu bytů, restaurací, obchodů včetně suterénu paláce Lucerna. Voda podmáčela i vozovku, která se v jednom místě propadla. Ulice je proto uzavřená. Po poledni se podařilo pracovníkům vodovodů a kanalizací přítok vody do poškozené armatury zastavit a na plno se rozjela čerpadla hasičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prasklé potrubí u pražské Lucerny | Zdroj: ČTK

Téměř pět hodin trvalo pracovníkům pražských vodáren, než se jim podařilo uzavřít přívod vody do prasklé armatury ve Štěpánské ulici. Proč to trvalo tak dlouho, vysvětluje mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková:

"V oblasti Štěpánské ulice vede několik vodovodních řadů. Vedle funkčních jsou zde i řady, které jsou již odpojeny. V kolektorech se staví nové. Je zde poměrně komplikovaná vodovodní síť. Proto trvalo trošku delší dobu, než byl zavřen přívod vody. Jedná se o potrubí o průměru 20 centimetrů z roku 1936."

Jak dále Dvořáková uvedla, kvůli havárii zůstaly bez vody budovy s lichými čísly ve Štěpánské ulici - část od Václavského náměstí po ulici V Jámě. Oprava potrubí podle ní potrvá zřejmě do dnešních večerních hodin.

Po uzavření přívodu vody začal hasičský záchranný sbor plně odčerpávat vodu ze suterénu Lucerny, která byla zatopená ve sklepních prostorách a prostorách kotelny. Do velkého sálu se voda nedostala. "V této chvíli budou hasiči odčerpávat pouze vodu, která bude dotékat setrvačností a vodu, která se už v Lucerně nachází," uvedl mluvčí hasičů Vít Pernica.

Kvůli čerpadlům ale muselo budovu opustit několik lidí. "U havárie zasahuje deset hasičských jednotek a je nasazeno devět čerpadel, které odčerpávají vodu ze suterénu Lucerny. Protože se jedná o čerpadla na benzinový pohon, které produkují nebezpečné zplodiny, tak jsou všechny osoby, které by mohly být zasaženy, z Lucerny evakuovány. Hasiči pracují v dýchacích přístrojích," vysvětlil Pernica.

Dnešní havárie není ojedinělá, k podobným už došlo několikrát. Před několika lety se propadla i vozovka na frekventovaném náměstí I. P. Pavlova. Trubky pražského vodovodního potrubí jsou totiž staré a na jejich obnovu nejsou peníze.

Jana Zemanová, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme