V centru Prahy se demonstrovalo proti vládním reformám

Demonstrace proti chystaným vládním reformám začala ve čtrnáct hodin v centru Prahy. Na náměstí Republiky se sešli odpůrci změn penzijního i zdravotnického systému, sdružení v občanské iniciativě ProAlt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstraci proti plánovaným reformám uspořádala iniciativa ProAlt za účasti dalších organizací. | Zdroj: ČTK

Na demonstraci promluvili lidé z iniciativy ProAlt, která protest organizuje. Vystoupili také zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a sociální demokracie, kteří demonstraci podporují.

„Já se domnívám, že to, co vláda připravuje, je na základě ne úplně přesných čísel, že nemluví pravdu, že řadu věcí prostě zamlžuje, že to, co se připravuje v důchodové reformě, to znamená transfer obrovských peněz z toho, co zaplatí lidi prostřednictvím DPH do kapitálových fondů je neseriózní a nefér,“ řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Průběh akce byl podobný ostatním protivládním demonstracím, i když oproti minulým odborovým akcím zde byl jistý rozdíl, protože ProAlt je občanská iniciativa, kde jsou zejména mladí lidé, a proto hrála hodně hudba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Květa Moravcová mluví přímo z náměstí Republiky o probíhající demonstraci inciativy ProAlt v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Demonstrace byla spojena především s reformami sociálního systému. Aktivistům z iniciativy ProAlt vadí plánované zvyšování DPH, které má podle představ vládní koalice zajistit nedostatek peněz na důchody. Vadí jim ale také způsob, jakým vládní koalice o důchodové reformě komunikuje nebo spíše nekomunikuje.

„To považujeme za přesný a ukázkový příklad toho, jak tato vláda chce řešit problémy v naší zemi. To znamená tím, že vlastně zdraží ty nejzákladnější potraviny, nejzákladnější věci, které jsou nutné pro život člověka, a tím přenese tu tíhu, dejme tomu i toho veřejného dluhu, na ty nejobyčejnější a nejvíce zasažitelné skupiny společnosti,“ řekl Daniel Lánský z iniciativy ProAlt.

Po demonstraci se její účastníci odebrali z náměstí Republiky přes Staroměstské náměstí k Úřadu vlády, kde ještě proběhlo několik proslovů, a potom byla demonstrace ukončena.

K Úřadu vlády pochodovalo po demonstraci několik stovek lidí. | Foto: ČTK

ProAlt má podle Daniela Lánského několik desítek členů. Občanská iniciativa vznikla po loňských květnových volbách. Členy jsou například Jan Májíček, známý aktivista v boji proti výstavbě americké protiraketové základny v Brdech, nebo také Jana Glivická, která se spolu s Májíčkem angažuje v Socialistické solidaritě, která protestuje proti válce a proti globálnímu kapitalismu, který podle ní brání pokroku a ohrožuje existenci lidstva.

Jinak je iniciativa ProAlt pro odchod vlády Petra Nečase a zastavení reforem, které označuje za asociální změny a za destrukce.

Květa Moravcová, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme