V České republice další případ BSE

Ústřední nákazová komise v Praze a krizový štáb rozhodly o utracení celkem čtyř kusů krav ze stáda, kde se včera objevila nákaza nemocí BSE. Veterináři zvířata utratí injekčně. Pokud budou definitivní testy pozitivní, počet likvidovaných kusů se rozšíří na krávy starší nebo mladší 12 měsíců od pozitivně testované dojnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední nákazová komise zatím podle svého šéfa Josefa Holejšovského nebude přijímat další mimořádná opatření. Krávy budou poraženy na mobilních jatkách a jejich mozková tkáň bude vyšetřena ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě. Poražené krávy ovšem nebudou podle původních předpokladů zahrabány, ale zlikvidovány v kafilerii v Chotýčanech u Českých Budějovic.

Kdyby u těchto poražených kusů byl zjištěn další pozitivní případ, počet poražených by byl rozšířen na krávy narozené dvanáct měsíců před a po narození pozitivně testované krávy. Kráva soukromého chovatele Oty Berana ze Světnova na Žďársku byla poražena 20. srpna v Radostíně nad Oslavou. Od Berana, který chová dohromady 19 krav, byly poraženy ten den dvě krávy. Pozitivně testovaná kráva má dva potomky, z let 1999 a 2001. Jak oznámil ministr zemědělství Jan Fencl, výsledek druhého testu by měl být znám v sobotu dopoledne.

Na podezření z dalšího výskytu BSE na našem území zatím rakouská celní pracoviště na hranicích s Českou republikou nezareagovala. Po ohlášení dušejovského případu přitom rakouští celníci začali na některých místech uplatňovat starý předpis, který omezuje možství masa a masných výrobků dovážených do jejich země. Důvod je prostý: O existenci prozatím nevědí. Standardní průběh odbavování trvá na všech jihomoravských přechodech s Rakouskem.

Nový nález krávy s onemocněním BSE by se neměl nijak výrazněji promítnout do spotřeby hovězího masa. Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera už nebudou spotřebitelé výrazně omezovat konzumaci hovězího. "Já si myslím, že už ten pokles nebude nijak rapidní, lidé vědí, o co se jedná. Lidé v těchto chvílích také očekávají, že pokud se vyšetřilo 36 tisíc vzorků, je reálné, že se další pozitivní kus najde. Česká republika stále zůstává státem ve stejné kategorie, to znamená s minimáním výskytem BSE."

Zvýšené kontroly hovězího dobytka na přítomnost BSE zvyšuje náklady na zpracování masa. To se podle Steinhausera v budoucnu projeví růstem cen. V tuto chvílí se zvyšovat nebudou, protože je tu stále přebytek. "Ale výhledově očekáváme, že ke zvýšení spotřeby a hlavně ceny hovězího masa, dojde." V tuto chvíli je totiž na pultech hlavně maso z mladých zvířat a to je dražší, takže i to se bude muset výhledově v cenách promítnout.

Nemoc šílených krav byla v Evropě doposud objevena v Německu, v Belgii, v Dánsku a Itálii. BSE je zkratka pro bovinní spongiformní encefalopatii, mozkové onemocnění hovězího dobytka. Je příčinou rozkladu centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla potvrzena v Anglii v roce 1986. Ještě není definitivně prokázáno, že BSE je přenosná na člověka. Pravděpodobnou lidskou variantou BSE je zřejmě Creutzfeld-Jacobova nemoc - neurologické onemocnění, které je jinak buď dědičné nebo se přenáší transplantací. U lidí poprvé diagnostikovali CJD v březnu roku 1996 a od té doby na ni zemřelo skoro 80 lidí. Mezi zvířaty se BSE šíří těmi produkty, do kterých se dostanou části centrálního nervového systému nakaženého zvířete. Za nejpravděpodobnějšího šiřitele se považuje masokostní moučka, kterou jsou krmena i další zvířata - například ovce.

První výskyt BSE v ČR potvrdil Státní veterinární ústav v Jihlavě 8. června. Postižená kráva pocházela z chovu zemědělského družstva v Dušejově. I podruhém testu z německé laboratoře v Tübingenu byla kráva shledána pozitivní. Proto bylo v Dušejově 15. června zlikvidováno 134 kusů hovězího dobytka. Tento dobytek byl negativní.

Markéta Kaclová, Hana Ondryášová, Bohumír Mazáč, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme