V České republice definitivně skončí analogové vysílání televize

Stane se tak ve chvíli, kdy televize Nova vypne své dva poslední velké analogové vysílače Jeseník - Praděd a Zlín - Tlustá hora. V celé zemi se tak bude vysílat pouze digitálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antény | Foto: F. Tichý

Národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva připomíná, že to byl dlouhý poměrně složitý proces, kvůli kterému se musela měnit i legislativa.

Nakonec ale podle něj dopadl dobře a bez větších problémů. „Co se týče diváků, oni mají s velkým předstihem možnost přijímat všechny televizní programy v digitální podobě,“ říká Duspiva.

„Ti, kteří zůstali pouze na analogu, tak musí buď nový televizor, který obsahuje digitální tuner, kde přeladění probíhá automaticky a je možné kdykoliv. Nebo je nutné si ke starému přijímači pořídit set-top-box, vysvětluje národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva.

Analogová technologie je již zastaralá a nikdo z výrobců ani operátorů už do ní dlouho neinvestuje

„Samotná digitální technologie, kromě vyšší kvality obrazu a zvuku, znamená i větší kapacitní možnosti, což už v praxi vidíme. Je možné pro Českou republiku vytvořit kapacitu pro mnohem více programů,“ vysvětluje Zdeněk Duspiva.

V případě terestického digitálního vysílání je možné naladit a poslouchat i všechny programy Českého rozhlasu.

Alžběta Havlová, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme