V České republice je moderním otroctvím ohroženo až 38 tisíc lidí

Česká republika patří v Evropě mezi země, které jsou nejvíce ohrožené moderním otroctvím. Vyplývá to z indexu otroctví, který sestavila organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation. Spolu s Maďarskem skončilo Česko na třetím místě, za Albánií a Černou Horou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto)

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

V České republice je podle Walk Free Foundation moderním otroctvím ohroženo až 38 tisíc lidí. Organizace moderní otroctví definuje jako nucené práce, prodej nebo zneužívání dětí a obchodování s lidmi. Do stejné kategorie patří i práce dětí, které pracují pro lidi, jimž dluží jejich rodiče.

Podle organizace žije po celém světě v otrockých podmínkách skoro 30 milionů lidí, necelá dvě procenta z nich v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu Daniel Hůle, analytik společnosti Člověk v tísni

Nejnižší riziko zotročení je v západní Evropě. Přispívá k tomu nízká úroveň korupce, nejnižší úroveň diskriminace žen a účinné zákony proti otroctví.

Podle Daniela Hůleho, analytika společnosti Člověk v tísni, s sebou nese index celou řadu pochybností. Například Bangladéš by podle organizace Walk Free Foundation měl být před Českou republikou.

„V evropském kontextu je to ale reflexe, která není závislá na našem kulturním skleníku, kdy my jsme zvyklí se na věci dívat adaptovaně. Celá řada problémů spojených s novodobým otroctvím v České republice existuje. Byť je třeba můžeme nazývat jinak nebo mohou mít jiné podoby,“ uvádí Hůle.

Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme