V České republice stoupá spotřeba vína

Česká společnost je mimořádně tolerantní k alkoholu. Češi, Moravané a Slezané se tradičně umisťují na čelních místech světových žebříčků především v konzumaci piva. I tradice se ale mění a v Česku výrazně stoupá spotřeba vína. Podle posledních zpráv dokonce loni Češi vypili více alkoholu ve víně než v lihovinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČRo Brno - vinný sklep | Foto: Český rozhlas

Podle statistiky tak každý vypil v roce 2009 2,2 litru stoprocentního alkoholu ve víně a 2,17 litru ve „tvrdém alkoholu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík a předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo diskutují o oblibě různých druhů alkoholu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Tento trend nastal někdy na konci roku 1999 a my jsem přesvědčeni, že to souvisí s okamžikem, díky byla uvedena nulová sazba na tiché víno. To znamená, že od té doby není žádná spotřební daň na tiché víno a o té doby se také spotřeba véna více než zdvojnásobila,“ uvedl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík.

Doplnil, že v současné době jsou dvě třetiny vína v České republice dovezeny ze zahraničí, zejména z Itálie, a to za velmi nízkou cenu.

„V rámci Evropské unie se postupně vyrovnává spotřeba vína ve všech státech. U nás byla velmi nízká, nyní ej nějakých 20 litrů na osobu a rok, kdežto průměr Evropské unie je 27 litrů na osobu a rok. Takže ten trend je trvale narůstající a bude takový pořád,“ řekl předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme