V České republice vznikla Rada seniorů

V naší zemi se rozjíždí nový projekt - Rada seniorů České republiky. Jeho cílem je vést starší občany k tomu, aby se sami aktivně zapojovali do veřejného dění, a tím přispívali ke zlepšování svých životních podmínek. Rada se transformovala z dosavadního Koordinačního výboru organizací důchodců a zdravotně postižených. Nad novým sdružením převzal záštitu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Rada seniorů podle svého předsedy Zdeňka Pernese bude připomínkovým místem, které bude vyjednávat s ministry. Organizace bude také zastupovat starší spoluobčany při důležitých jednáních. Pernes jako nový úkol stanovil rozšíření Rady seniorů do jednotlivých krajů, ale i statutárních a dalších měst.

Lidé v důchodovém věku se dočkají svých novin - i to plánuje Rada seniorů. Samozřejmostí by měly být nejrůznější slevy. "Na všech poštách jsou první české senior karty, které suplují veřejnou sbírku. Karty jsou v prodeji od začátku května a nabízejí slevy v oblastech obchodu, služeb, kultury a zájmové činnosti," upřesnil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál tiskový mluvčí projektu Jaroslav Varaďa.

Nad Radou seniorů převzal záštitu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který iniciativu starších občanů vítá. Šéf resortu prozradil, že bude mít poradní orgán, kde budou takové organizace mít poměrné zastoupení. Chce s nimi jednat o všech zákonech, které bude vláda nebo ministerstvo připravovat, a které se jich týkají.

"Například zákon o nájemném se z velké části dotýká právě i seniorů," doplnil Škromach. Jedním z podstatných témat bude valorizace důchodů. Ministr plánuje, že by měla být vyšší než ta, kterou stanovuje zákon.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme