V České republice vznikla Rada seniorů

V naší zemi se rozjíždí nový projekt - Rada seniorů České republiky. Jeho cílem je vést starší občany k tomu, aby se sami aktivně zapojovali do veřejného dění, a tím přispívali ke zlepšování svých životních podmínek. Rada se transformovala z dosavadního Koordinačního výboru organizací důchodců a zdravotně postižených. Nad novým sdružením převzal záštitu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Rada seniorů podle svého předsedy Zdeňka Pernese bude připomínkovým místem, které bude vyjednávat s ministry. Organizace bude také zastupovat starší spoluobčany při důležitých jednáních. Pernes jako nový úkol stanovil rozšíření Rady seniorů do jednotlivých krajů, ale i statutárních a dalších měst.

Lidé v důchodovém věku se dočkají svých novin - i to plánuje Rada seniorů. Samozřejmostí by měly být nejrůznější slevy. "Na všech poštách jsou první české senior karty, které suplují veřejnou sbírku. Karty jsou v prodeji od začátku května a nabízejí slevy v oblastech obchodu, služeb, kultury a zájmové činnosti," upřesnil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál tiskový mluvčí projektu Jaroslav Varaďa.

Nad Radou seniorů převzal záštitu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který iniciativu starších občanů vítá. Šéf resortu prozradil, že bude mít poradní orgán, kde budou takové organizace mít poměrné zastoupení. Chce s nimi jednat o všech zákonech, které bude vláda nebo ministerstvo připravovat, a které se jich týkají.

"Například zákon o nájemném se z velké části dotýká právě i seniorů," doplnil Škromach. Jedním z podstatných témat bude valorizace důchodů. Ministr plánuje, že by měla být vyšší než ta, kterou stanovuje zákon.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme