V Českém Krumlově ruší krizový štáb

Situace v jednom z prvních měst jižních Čech, které byly povodní postiženy dokonce dvakrát - v Českém Krumlově, se vrací do normálu. Dokonce tam přestává pracovat krizový štáb. Zato Hřensko bude potřebovat stav nebezpečí prodloužit - základní záchranné práce po povodních totiž budou trvat ještě nejméně 14 dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřensko | Foto: Hřensko

Situace v jednom z prvních měst jižních Čech, které byly povodní postiženy dokonce dvakrát - v Českém Krumlově, se vrací do normálu. Jak Českému rozhlasu řekl starosta Antonín Princ, vzhledem ke zlepšení končí i činnost krizového štábu. "O tom svědčí i rozhodnutí městské rady spojené s jednáním krizového štábu města s tím, že jsme rozhodli, že bude ukončena činnost krizového štábu a krizového střediska. To znamená, že první fáze vyčištění a ta první livkidace následků povodní je za námi."

Jak potvrdil starosta Princ, zdaleka to ale neznamená konec prací na odstraňování následků velké vody. "Teď se dokončuje druhá etapa a to bylo stanovení rozsahu škod. V momentě, kdy bude co nejvěrněji stanoven rozsah škod, začne jejich odstraňování nebo náprava. Ta náprava samozřejmě funguje v řadě soukromých objektů, už začala dokonce fungovat, ale my musíme napravovat škody ve spolupráci s těmi, kteří si pomoci neumí. To zaprvé a za druhé hlavně na městském majetku."

Nejméně do poloviny září se má život Hřenska na Děčínsku řídit režimem stavu nebezpečí. O jeho vyhlášení chce přednosta děčínského okresního úřadu požádat hejtmana Ústeckého kraje. Vládou vyhlášený stav nouze skončí totiž posledním srpnem. Do té doby se ale v Hřensku nestačí dokončit všechny záchranné práce. Odstraňování následků povodně ještě nějakou dobu potrvá, uvedl děčínský přednosta Jiří Benedikt. Proto požaduje, aby hejtman Ústeckého kraje vyhlásil minimálně do 15. září stav nebezpečí v obci. Děčínský přednosta se domnívá, že by to umožnilo omezit přístup do Hřenska a ve zvláštním režimu tam nasadit armádu. "Tam je práce minimálně na 14 dnů. Skutečně těch 50 vojáků s tou technikou, kterou mají, tady můžou zůstat." Pokud hejtman Ústeckého kraje stav nebezpečí pro Hřensko nevyhlásí, učiní tak v rámci krizových opatření sám děčínský přednosta.

Doprava v Praze je stále ještě posílena vlaky Českých drah. Kromě pravidelných vlaků byla v Praze zavedena kyvadlová doprava zvláštními vlaky, které jezdí vždy od 4 do 24 hodin na trasách Praha hlavní nádraží - Praha Smíchov (interval 20 minut), Praha Smíchov - Praha hlavní nádraží (interval 20 minut), Praha Masarykovo nádraží - Praha-Běchovice (pčes den interval 30 minut, po 20. hodině 60 minut), Praha-Běchovice - Praha Masarykovo nádraží (interval 30 minut, po 20. hodině 60 minut). Na těchto vlacích platí jízdenky MHD. Bližší informace o celostátní dopravě na této stránce.

Česko-německý hraniční přechod Moldava-Neurehefeld na Teplicku je ode dneška opět v provozu. Slouží jak pro pěší a cyklisty, tak osobní automobilové dopravě. V Úseteckém kraji nadále zůstávají uzavřeny přechody do Německa na Cínovci na Teplicku a v Hřensku na Děčínsku. Přechod v Hřensku by mohl být otevřen za 14 dnů. Situaci zatím komplikuje i skutečnost, že silnice Děčín-Hřensko je kvůli poškození rozvodněným Labem stále uzavřena.

Nákladní dopravu nepřetržitě odbavuje přechod v Rumburku na Děčínsku a v Hoře svatého Šebestiána na Chomutovsku. Silnice k jiným přechodů nejsou v takovém technické stavu, aby po nich mohly jezdit kamióny.

V Plzeňském kraji se objevují první případy firem, které zkrachovaly kvůli povodním. Pracovníci úřadu práce sami podobné případy vyhledávají v terénu. Podle Magdalény Čadové už zachytili první případ, kdy se ze zaměstnavatele stal nezaměstnaný. "Máme zprávu z Roudné, jednoho zaměstnavatele, který musel skončit a sám se musel přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání, protože skončil jako osoba samostatně výdělečně činná a takových zaměstnavatelů bude asi víc. Snažíme se je sami vytipovat a být s nimi v kontaktu."

Markéta Kaclová, Josef Suk, Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme