V Česku by měl vzniknout speciální protikoruční tým státních zástupců

Lepší práci žalobců by měl napomoci nový zákon o státním zastupitelství. Návrh, který dnes představil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), počítá mimo jiné se zrušením vrchních státních zastupitelství nebo se vznikem speciálního týmu žalobců, kteří by se zabývali závažnou hospodářskou kriminalitou. Norma teď zamíří do vlády. Platit by mohla začít v roce 2017.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Zdroj: ČTK

Nový zákon počítá se zeštíhlením celé soustavy zastupitelství ze čtyř na tři stupně. Skončit by měla obě vrchní státní zastupitelství, která jsou v Praze a v Olomouci.

Zeštíhlení soustavy podporuje i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle nějž to přispěje k větší transparentnosti i k efektivnosti státních zastupitelství. „Bude to jinými slovy znamenat také to, že ta spravedlnost bude rychlejší,“ poznamenal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zákona o státním zastupitelství mluvili ministr spravedlnosti Robert Pelikán a člen ústavněprávního výboru za TOP 09 Martin Plíšek

Naproti tomu nově vznikne speciální tým žalobců, kteří se budou věnovat hospodářské kriminalitě. Mělo by jít o 25 až 30 elitních státních zástupců, jejichž úkolem budou kauzy se škodou větší než 250 milionů korun.

Tento tým by měl podle ministra spravedlnosti pracovat maximálně nezávisle a nikdo, ani třeba nejvyšší státní zástupce, by mu neměl do agendy vstupovat.

„Nebude tam to nebezpečí, že by ve chvíli, kdy speciální státní zastupitelství začne být činné v nějaké citlivé kauze, nejvyšší státní zástupce do toho vstoupil svým dohledem a nějakým způsobem věc usměrňoval. Ať už tak, že by kauzu zametal pod koberec, nebo naopak tak, že by nutil speciální státní zastupitelství k aktivitě tam, kde by aktivní být nemělo,“ naznačil Pelikán.

S tím nesouhlasí člen sněmovního ústavněprávního výboru za TOP 09 Martin Plíšek. „Soustava státního zastupitelství je u nás součástí výkonné moci, u které existuje vždy nějaká forma kontroly či dohledu. Je proto nemyslitelné, aby bylo speciální státní zastupitelství mimo jakoukoliv kontrolu či dohled,“ zdůraznil.

Chybí nový trestní řád

Podle Plíška by se také mělo s úpravou zákona o státním zastupitelství počkat na připravovaný nový trestní řád. „Nelze izolovaně přijímat zákon o státním zastupitelství, aniž by se schválil nový trestní řád a aniž by se vedle toho provedly organizační změny i v soudní soustavě,“ uvedl.

Také podle advokáta a člena prezídia Unie obhájců ČR Václava Vlka je potřeba vyčkat konečné podoby trestního řádu. „Není přijata zásadní trestně právní norma, tedy trestní řád. A dokud není najisto postaveno, jaká bude role veřejné obžaloby v trestním řízení, nemůžeme dělat její vnitřní normu,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový návrh zákona o státním zastupitelství rozebrali ve vysílání ČRo pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a člen prezidia Unie obhájců Václav Vlk

„Spor tedy není o tom, jestli nový zákon o státním zastupitelství ano nebo ne, spor je o tom, že nejdříve trestní řád, pak si vyjasníme postavení státního zástupce,“ dodal.

Trestní řád je pro činnost státního zastupitelství klíčovou normou také podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

„Byl by to ideální stav. Ovšem to neznamená, že zákon o státním zastupitelství nemůže být přijat nový a pak tu normu, která upravuje organizaci, uvést s trestním řádem do souladu,“ uvedla.

Jmenování na sedm let

Zákon o státním zastupitelství přináší i další změny, třeba v pravidlech pro jmenování žalobců. Vedoucí státní zástupci by podle návrhu měli být jmenováni na sedm let a o místo by se měli ucházet ve výběrovém řízení.

Každý zástupce bude podle Pelikána také pravidelně písemně hodnocen, což bude zohledněné i při výběrových řízeních. „To znamená, že každý státní zástupce si s sebou ponese svou profesní historii,“ dodal Pelikán.

Pavel Zeman v této souvislosti připomněl, že někteří státní zástupci jsou ve funkci třeba i 20 let. „Nechci nikomu sahat do svědomí, ale po určité době by asi člověk měl své funkční zařazení měnit, aby neustále měl i potřebu pracovat na sobě,“ uvedl.

Nový zákon mění také způsob, jak bude možné odvolat nejvyššího státního zástupce. „Bude odvolatelný jen v rámci kárného řízení. Čili ministr by musel dát kárnou žalobu a to z vymezených důvodů, v případě nějakého pochybení nejvyššího státního zástupce. O kárné žalobě by rozhodoval kárný senát Nejvyššího správního soudu,“ vysvětlil ministr Pelikán.

Do vlády by měl zákon přijít někdy na přelomu roku, v příštím roce by mohl projít parlamentem a platit by mohl začít od roku 2017.

Lenka Jansová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme