V Česku by se mohla testovat bezpilotní letadla

Česko má šanci stát se evropskou základnou pro testování bezpilotních letadel. Kromě odborníků může narozdíl od ostatních zemí nabídnout i něco navíc: vhodné letiště. Takové je u České Lípy a kdysi z něj startovaly nadzvukové migy. Po odchodu sovětské armády na začátku 90. let minulého století se ale pro něj nenašlo odpovídající uplatnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpilotní průkumný letoun | Foto: US Army

Šéf české zbrojařské asociace Jiří Hynek k výhodám letiště říká. "Je unikátní v tom, že v samém středu Evropy existuje dost velká oblast, kde je bezletový provoz a kde nikdo nežije na rozloze zhruba 20 krát 15 kilometrů. Jen si představte, že budete-li zkoušet bezpilotní prostředek v Německu, kde je obrovský letový provoz, tak musíte mít spoustu výjimek."

Zatímco Spojené státy kladou na vývoj a výzkum bezpilotních letadel už delší dobu velký důraz, Evropa je pozadu. Důvodem je fakt, že jednotlivé země bádají na svých vlastních projektech a nechtějí navzájem spolupracovat. Sjednotit je má nově vzniklá Evropská obranná agentura.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme