V Česku by se mohla testovat bezpilotní letadla

Česko má šanci stát se evropskou základnou pro testování bezpilotních letadel. Kromě odborníků může narozdíl od ostatních zemí nabídnout i něco navíc: vhodné letiště. Takové je u České Lípy a kdysi z něj startovaly nadzvukové migy. Po odchodu sovětské armády na začátku 90. let minulého století se ale pro něj nenašlo odpovídající uplatnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpilotní průkumný letoun | Foto: US Army

Šéf české zbrojařské asociace Jiří Hynek k výhodám letiště říká. "Je unikátní v tom, že v samém středu Evropy existuje dost velká oblast, kde je bezletový provoz a kde nikdo nežije na rozloze zhruba 20 krát 15 kilometrů. Jen si představte, že budete-li zkoušet bezpilotní prostředek v Německu, kde je obrovský letový provoz, tak musíte mít spoustu výjimek."

Zatímco Spojené státy kladou na vývoj a výzkum bezpilotních letadel už delší dobu velký důraz, Evropa je pozadu. Důvodem je fakt, že jednotlivé země bádají na svých vlastních projektech a nechtějí navzájem spolupracovat. Sjednotit je má nově vzniklá Evropská obranná agentura.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme