V Česku chybí léky na cukrovku, epilepsii a deprese. Obchodníci je vyváží do zahraničí

Ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz vyvážet čtyři druhy léků na cukrovku, epilepsii a deprese. Konkrétně jde o Elontril, Wellbutrin, Humalog a Vimpat. V českých lékárnách je přípravků totiž málo. Za horší dostupnost léků můžou podle ministerstva obchodníci, kteří vydělávají na jejich převážení do zahraničí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Pokud by došlo ke snížení nebo výpadku dostupnosti těchto léčivých přípravků, bavili bychom se teoreticky o tisících pacientů,“ říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Zákaz bude podle něj platit do odvolání.

„Ministerstvo zdravotnictví se většinou zeptá Státního ústavu pro kontrolu léčiv na stav dostupnosti léčivých přípravků a potom na základě zmíněné situace odvolá opatření,“ dodává.

Na český trh je podle ministerstva výrobci dodávají v dostatečném množství a pravidelně, přesto v lékárnách chybí. V letošním roce ministerstvo zakázalo vyvážet už osm druhů léků. 

Prodávat léky určené původně pro český trh jinde v Evropě je podle evropských právních předpisů legální. 

Jana Klementová, Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme