V Česku chybí více než tisícovka sester a zdravotnických asistentů

Ve zdravotnických zařízeních v naší republice je nedostatek sester a také zdravotnických asistentů. Podle oficiálních odhadů chybí už celá tisícovka zdravotních sester. Prezidentka České asociace sester Dana Jurásková se ale domnívá, že číslo může být ve skutečnosti až pětinásobné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotni sestřička

Zdravotni sestřička | Foto: Daily Mail

Že v Česku chybějí zdravotní sestry a tím pádem hrozí zhoršení kvality péče o pacienty, upozorňovala šéfka českých sester Jurásková už v březnu tohoto roku. Scházejí hlavně dětské sestry a specialistky.

"Migrace našich zdravotních sester je nevýznamným fenoménem v českém ošetřovatelství. Loni zhruba kolem 700 sester požádalo o souhlas s prací v zahraničí. Nemáme informace o tom, kolik jich skutečně pracovat šlo. Na druhou stranu 2.900 sester požádalo o souhlas s výkonem povolání všeobecné sestry na území České republiky. Z nich je 99 % slovenských sester. Bohužel je to ale počet nízký, který deficit sester v českém zdravotnictví nedorovná."

Nepříznivý trend mohou zvrátit především zvýšení jejich mezd, posílení kompetencí sester a změny v systému vzdělávání. Řekl to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který se v Luhačovicích zúčastnil konference, pořádané Českou asociací sester. Chce navýšení ceny práce sester v sazebníku zdravotnických výkonů, což by pak v praxi dovolilo, aby zdravotní pojišťovny tuto práci lépe platily.

Posílení kompetencí pak znamená, že zdravotní sestry by mohly provádět větší škálu zdravotnických úkonů, které jsou dosud povolené jen lékařům. Nedostatek českých sestřiček v budoucnu nenahradí ani kvalifikované sestry, které do Česka přicházejí pracovat z okolní Evropy, díky minimální jazykové bariéře zejména ze Slovenska.

Také systém zdělávání sester označuje ministr Julínek za špatný: "Jako jeden z velkých důvodů absence sester zjišťujeme, že sestry nenastoupily do praxe a pokračují ve vzdělávání. Ale zjišťujeme, že tyto vzdělávací programy nejsou ty, které potřebujeme v praxi. Radši bychom uvítali vzdělávání při zaměstnání, aby nám sestřičky neutíkaly. Je důležité dostat do zdravotnických zařízení víc peněz. A jsou důležité i reformní zákony. Například odstraňujeme v zákoně o veřejném zdravotním pořádku překážku, která pojišťovně zakazovala zaplatit zdravotnické asistenty v nemocnicích."

K systému vzdělávání sester řekl ministr Julínek ještě dodal: "Jednoznačně je tam měkký práh. ,Trojkařky' se velmi snadno dostanou k dalšímu vzdělávání, a potom se už neobjeví znovu ve zdravotnické profesi. Proto radši budeme preferovat kombinované vzdělání. Strukturu profesí připravujeme společně s Českou asociací sester. Dáme jako podnět ministerstvu školství, aby změnilo podmínky na přijímání na tyto školy a jejich programy s důrazem na kombinované studium, tedy při zaměstnání."

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme