V Česku dramaticky roste hospodářská kriminalita

Ekonomická kriminalita bují v České republice nevídaným tempem. Podle studie společnosti PriceWaterhouseCoopers se s ní za poslední rok setkalo na 63 procent firem. Třináct procent z nich pak utrpělo škodu přesahující šest milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek | Foto: Radio Praha

Dramatický nárůst o 133 procent oproti situaci před dvěma lety není způsobený jen reálným nárůstem hospodářské kriminality, ale také jedním velkým pozitivem - společnosti jsou otevřenější a více proti ekonomické kriminalitě bojují. To Českému rozhlasu řekl Jan Vylita ze společnosti PriceWaterhouseCoopers.

"Zvláště je to vidět na případech korupce. Zatímco v průzkumu z roku 2003 žádná společnost nepřiznala, že by se setkala s korupcí jako problémem hospodářské kriminality, v roce 2005 to uvedlo 43 procent společností."

V České republice jsou pachateli ekonomické kriminality hlavně muži od 31 do 40 let s nižším vzděláním. Tito lidé jsou převážně zaměstnanci společnosti, která se stala obětí zpronevěry.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž řekl, že v tuto chvíli mají 30 tisíc zaměstnanců a bylo by bláhové se domnívat, že všichni jsou poctiví. Například před třemi lety odhalili počítačového experta, který vypisoval falešné faktury. "Připravil společnost o více než 10 milionů korun. Odhalili jsme ho sami, a již dostal trest na ne více jak 6 roků odnětí svobody."

České firmy se také oproti jiným státům stále vyhýbají zřízení anonymní linky, která je v odhalování kriminality účinná. Odlišujeme se bohužel i tím, že téměř polovina zločinů je odhalena šťastnou náhodou, a ne systémem, jak je tomu v zahraničí.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme