V Česku funguje už na 20 firemních školek. Usnadňují rodičům návrat do práce

Stále více podniků v Česku nabízí svým zaměstnancům firemní školky. Soukromé společnosti si chtějí udržet kvalifikované pracovníky a pomoci jim s rychlejším návratem do práce. Kvůli nabitým pořadníkům ve státních školkách ale rodiče mnohdy nemají jinou možnost než zůstat s dítětem doma. V Česku fungují už zhruba dvě desítky firemních školek a kromě soukromých společností je nabízejí i univerzity, krajské úřady nebo nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V mateřské škole | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Pro mě to znamená velkou úsporu času, protože cestou do práce můžu dát hned vedle děti do školky. Výhodou je, že se i s manželkou, která pracuje a pracuje právě nedaleko, můžeme střídat. Takže to pro nás není problém,“ popisuje výhody firemní školky otec Jan Chvojka, který pracuje v jedné pražské bance.

Společnost vyšla svým zaměstnancům vstříc a zařídila jim školku pro téměř osm desítek dětí. „Zaměstnanci přispívají přibližně menší část. Hovoříme o nějaké méně než polovině školného. Větší část přispívá banka,“ vysvětluje mluvčí firmy Petr Plocek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O firemní školky se zajímala reportérka Petra Benešová

Školka přijímá děti ve věku od osmnácti měsíců a pro rodiče funguje od osmi do šesti hodin večer. Celý provoz mateřinky zajišťuje pro banku společnost KinderGarten, která se specializuje na předškolní výchovu. Rodiče za děti zaplatí zhruba stejně jako ve státní školce. Rozdíl je pak v přístupu k dětem.

„Může k dětem přistupovat opravdu individuálně. Ve státní se to nedá. Tam se jede podle programu, který je tak nastavený. A abych vyšla každému dítěti vstříc, to nelze, protože dětí je tam moc,“ podotýká ředitelka firemní školky Ivana Szakálová.

Dětská skupina

O děti se starají kvalifikované učitelky, které mají i zdravotnické zkušenosti. Pražská banka nabídla školku svým lidem jako benefit. „Především jsme zaměstnankyním, které se chtěly dříve vrátit do zaměstnaní, chtěli umožnit rychlejší návrat,“ doplňuje mluvčí Petr Plocek.

Aby firemní školky získaly dotaci od státu, musí se zapsat do školského rejstříku, a splňovat tak nároky na hygienu, výuku nebo venkovní prostory. Budování školek stojí firmy miliony korun. Kromě dotací využívají granty nebo čerpají peníze z evropských fondů.

Situace se pro firmy navíc brzy zjednoduší. A to díku tomu, že si budou moci založit místo školky jen malou dětskou pečovatelskou skupinu. Ta nemusí splňovat tak přísná kritéria, například na venkovní prostory nebo stravování.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme