V Česku hrozí nedostatek zubařů

Čechům hrozí nedostatek stomatologické péče. Zubařů totiž ubývá, a pokud se nic nezmění, bude v Česku během několika let obtížné sehnat zubní ošetření. Přímo od prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka si to také vyslechl premiér Jiří Paroubek, s nímž se kvůli nedostatku stomatologů sešel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v zubní ordinaci | Foto: René Zavoral

Podle informací České stomatologické komory je v České republice zhruba 7000 zubních lékařů, polovina z nich má více než 50 let. A právě to je hlavní problém. Zástupci komory dnes navrhli podle jejich prezidenta Jiřího Pekárka dvě řešení - stát by se měl především víc věnovat zubní prevenci. A také přidat peníze na výuku nových zubních lékařů. "Aby byly vytvořeny podmínky pro výuku většího počtu zubních lékařů, aby se nahradil ten přirozený úbytek."

Zubaře, kteří odejdou do důchodu, nebude mít už během pěti let kdo nahradit. Pokračuje předsedkyně stomatologické komory v Českých Budějovicích Zuzana Vystrčilová: "V příštím roce nám odchází šest lékařů najednou do důchodu, ale jestli nám přijde jeden nebo dva absolventi, tak budeme rádi."

Podle děkana 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy nemohou školy vychovat víc zubních lékařů kvůli nedostatku peněz. Už teď podle jeho slov dotují výuku stomatologů z jiných zdrojů. "Nemůžete počty studentů zvyšovat, pokud za to nedostanete adekvátně zaplaceno."

Zatímco zubařů u nás ubývá, zájem o jejich práci roste. Do Česka přijíždějí za zubním ošetřením občané ze sousedních zemí, protože je tu péče levnější.

Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme