V Česku je 150 tisíc pracujících důchodců. Podle ekonomů je to málo

Drtivá většina důchodců v Česku nepracuje, přestože jim to zdraví i pracovní trh dovoluje. Podle ekonomů je málo motivuje stát i samotné firmy. Podle nejnovější studie think tanku IDEA z institutu CERGE kvůli zdravotním důvodům odchází do penze jen pětina lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Pracuji, protože mě to baví. A protože pracovat můžu. Mám štěstí, že mi to zdraví umožňuje a o mou práci je zájem,“ říká ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman, který sám patří mezi pracující důchodce.

V Česku si v důchodu přivydělává jen zhruba 13 procent lidí. To je o více než dvě procenta méně, než je průměr zemí Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku je 150 tisíc pracujících důchodců. Ve srovnání s okolními státy i podle ekonomů to je málo. Natáčela o tom Zuzana Petráňová

Podle ekonoma Jiří Šatavy z think tanku IDEA při CERGE totiž chybí větší podpora ze strany státu:

„Stát by je měl motivovat daňovým nebo dávkovým systémem. Motivace by měla být o tolik vyšší, aby důchodcům vyvážila to, že už mají nějaký starobní důchod jistý a tím pádem nejsou tak nuceni pracovat. To v České republice podle všech ukazatelů nefunguje. Pokud chceme, aby více důchodců pracovalo, měli bychom nastavit motivaci lépe. Ať se bavíme o slevě na dani, nebo zvyšování důchodu za odpracované roky.“

Až do roku 2013 měli pracující důchodci nárok na slevu na dani ve výši téměř 25 tisíc korun za rok. Nečasova vláda ale tuto výhodu před dvěma lety zrušila. Teď mají důchodci možnost peníze získat zpět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Většina českých starobních důchodců odchází do penze dobrovolně. Chybí jim motivace dál pracovat. Vyplývá to ze studie think-tanku IDEA. Více autor Jiří Šatava

„Pro rok 2014 slevu na dani vrátil důchodcům Ústavní soud na základě stížnosti senátorů. Pro letošní rok už ji znovu zavedla současná vláda,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Podle některých ekonomů můžou za nízkou zaměstnanost důchodců i firmy, které nevěří, že se starší lidé ještě dokážou naučit pracovat třeba s novými technologiemi. Analytik společnost Akcenta Miroslav Novák v tom vidí i další důvody:

„Dalším z faktorů je i struktura české ekonomiky, kdy například v zaměstnání mužů hraje velkou roli průmysl, na rozdíl od západních zemí, a samozřejmě pracovat i po odchodu do důchodu v průmyslových odvětvích, které vyžadují manuální a fyzickou sílu, je složité. Je to něco jiného než pracovat ve veřejné správě nebo na pozici právníka či ekonoma.“

Státu se vyplatí

Podle ekonoma Šatavy se státu vyplatí aktivní důchodce podporovat, aby pracovali v penzi co nejdéle.

„Pro stát je to přínosné z hlediska daní, důchodci platí daň z příjmu, ale i sociální a zdravotní pojistné,“ říká ekonom.

Studie ekonomů z CERGE ukazuje, že pokud se zaměstnanost seniorů zvedne o 10 procent, veřejné příjmy se můžou zvýšit o 0,3 procenta na 1,5 procenta. Jak navíc dodává Jan Lorman ze sdružení Život 90, aktivní důchodci nabízejí podnikům ve srovnání s mladšími generacemi další výhody:

„Mohou mít velmi pružnou pracovní dobu, protože nemají povinnosti vůči rodině. Loajalita k firmě je na mnohem vyšší úrovni než u mladších zaměstnanců. A samozřejmě jsou to lidé, kteří dokážou vstřebat i určité konfliktní nebo náročné situace, protože mají za sebou zkušenosti s řešením těchto situací.“

V Evropě podle statistik pracuje nejvíc seniorů v severských státech nebo ve Velké Británii a Švýcarsku.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme