V Česku je chřipková epidemie zatím jen na Ústecku

V České republice stoupl počet onemocnění chřipky a zánětů horních cest dýchacích o 13 procent. Respirační nemoci trápí hlavně lidi na severozápadě Čech. Chřipková epidemie zatím začala pouze v Ústeckém kraji, kde se nemocnost zvýšila o 40 procent. Podle údajů Státního zdravotního ústavu jsou epidemií ohroženi lidé na Karlovarsku a Liberecku. Očekává se, že epidemie v příštích dnech napadne také Olomoucko a zřejmě se nevyhne ani Zlínskému kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětská ordinace

Respirační nemoci trápí hlavně lidi na severozápadě Čech. Chřipková epidemie zatím začala pouze v Ústeckém kraji, kde se nemocnost zvýšila o 42 procent ve srovnání s předminulým týdnem. Krajská hygienická stanice proto už přijala potřebná opatření. O těch nás informoval její ředitel Josef Trmal. "V této fázi se soustředíme na další monitorování průběhu epidemie a objasňování původce onemocnění hromadných, zejména se soustředíme na kolektivy."

Podle údajů Státního zdravotního ústavu jsou epidemií ohroženi lidé na Karlovarsku a Liberecku. Očekává se, že epidemie v příštích dnech napadne také Olomoucko a zřejmě se nevyhne ani Zlínskému kraji. Zatím tam ale chřipková epidemie nedorazila. Hygienici přitom největší počet respiračních onemocnění odhadovali právě na čas kolem Vánoc. Za poslední týden tam počet nemocných respiračními onemocněními vzrostl o 9 procent. Na 100 tisíc obyvatel tak připadá bezmála 15 stovek nemocných. Hranice, od kdy se dá hovořit o epidemii, jsou přitom dva tisíce. Podle Hany Tkadlecové ze zlínské Krajské hygienické stanice, je za poslední měsíc patrný sice pozvolný, ale trvalý vzestup nemocnosti. "Určitě se blíží chřipková epidemie, možná bude částečné přerušení během vánočních svátků, kdy nebudou lidé chodit do práce a děti do školy, ale k té epidemii nakonec asi dojde."

Jak doplňuje Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice v Brně, pokud epidemie do města dorazí, pak nejdříve za týden až čtrnáct dní. "Co se nemocnosti v jednotlivých okresech týče, tak nejvyšší je v Brně-městu, to je ale pravidelné, protože je tady vysoká koncentrace lidí. Nejnižší nemocnost je zatím hlášena v okresu Blansko. Jinak se všichni pohybují v rozpětí 1400-1700 případů na 100 tisíc obyvatel."

Chřipka postihuje nejvíce děti ve věku do pěti let, které jsou nemocné v průměru šestkrát častěji než dospělí.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Gabriela Sahánková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme