V Česku je čtvrtý případ nákazy virem zika, nakažená se vrátila z Martiniku

V Česku se objevil čtvrtý případ viru zika, který je spojován s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem. Nakaženou je 43letá žena, která se nedávno vrátila z ostrova Martinik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár egyptský (Aedes Aegypti), přenašeč viru zika | Zdroj: Reuters

„Pacientka se vrátila z Martiniku, je jí 43 let, není těhotná. Opět se naštěstí jedná o lehčí průběh, takže léčba probíhá ambulantně,“ řekl mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Žena po návratu zaznamenala bolesti kloubů, vyrážku a horečku. Laboratorní vyšetření její podezření potvrdilo. Podle mluvčího nemocnice není pacienta svému okolí nijak nebezpečná.

V předchozích případech nákazy v Česku šlo o muže nakaženého taktéž na Martiniku a dvě ženy, které si virus přivezly z Dominikánské republiky. První dva případy oznámilo ministerstvo zdravotnictví koncem února, další pak začátkem března.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Virus zika je znám několik desítek let. Nákazu mohou přenášet některé druhy komárů, mezi lidmi se šíří zřejmě z matky na plod a podle zjištění vědců také pohlavním stykem.

Do loňska se virus vyskytoval hlavně v oblasti Afriky a v Tichomoří. V minulém roce se nákaza rozšířila v Jižní Americe, kde se objevilo několik tisíc případů. Dosud výskyt infekce ohlásilo víc než 50 zemí.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme