V Česku je málo inkubátorů. Podle odborníků to ohrožuje péči o novorozence

Česko má málo inkubátorů. A nezměnilo to ani 12 přístrojů zakoupených z Norských fondů. Jeden z nich dostala pražská Fakultní Thomayerova nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novorozenec v inkubátoru | Foto: Babyweb.cz

Celkem českým nemocnicím chybí asi stovka lůžek resuscitační intenzivní péče pro děti s nízkou porodní váhou. Už teď se stává, že zrovna žádné není volné. Potvrdil to primář pražské porodnice u Apolináře a předseda České neonatologické společnosti Richard Plavka.

"V současné době zmíněná lůžka, kdy nám navíc narůstá od roku 2002 plynule porodnost a procento nezralosti novorozenců, nestačí pokrýt potřeby pro tyto děti," uvedl Plavka Radiožurnálu a před časem také vysvětlil problematiku konkrétněji:

"Náklady na jedno takové lůžko pro extrémně nebo velmi nezralého novorozence se pohybují mezi jedním až dvěma miliony. Máme lůžka, která jsou méně intenzivní, a lůžka plně intenzivní. Zhruba nám chybí polovina těch plně intenzivních a polovina méně intenzivních," vysvětlil Plavka.

Ministerstvo zdravotnictví: Inkubátory? Minimální problém

Podle ministerstva zdravotnictví je ale nedostatek inkubátorů minimální problém, protože porodnost a takzvaný babyboom v Česku skončil.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň nicméně minulý týden Radiožurnálu potvrdil, že i tak je inkubátory třeba stále obměňovat.

"Ministerstvo prostřednictvím norských fondů získalo letos několik desítek špičkových inkubátorů, které budou rovnoměrně rozděleny po celé České republice. Ihned po novém roce by se mělo několik desítek dalších nových kusů dostat do českého zdravotnictví," uvedl Sršeň.

Nový inkubátor zaplacený z Norských fondů

Ostrovy života jsou přístroje, které zachraňují předčasně narozené děti. Ty, které dostala pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, byly pořízeny z Norských fondů ve spolupráci s Nadací Charty 77. Primář novorozeneckého oddělení Jan Janota upřesnil, že zmíněný přístroj není klasickým inkubátorem.

"Je to lůžko, které funguje jako inkubátor, tedy jakási uzavřená jednotka, jež má ale odsouvací horní část, takže je možnost v tomto prostoru operovat a provádět eventuálně drobné chirurgické výkony. Dostali jsme také přístroj pro umělou ústní ventilaci a pulzní oxymetr," řekl Janota Radiožurnálu.

V Česku podle odborníků chybí inkubátory pro novorozence
Babyboom se po sedmi letech zastavil
Poplatky za pobyt novorozenců v nemocnici končí

Lenka Jansová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme