‚Čekací lhůty naskakují na roky.‘ Na celé Česko připadá 69 sexuologů, noví téměř nepřibývají

Pouhé desítky sexuologů v celém Česku obsluhují klienty s poruchami erekce, klienty, jež trápí bolestivý sex, i klienty, kteří prochází změnou pohlaví. „Sexuologů je hrozně málo, teď jsou úplně přehlcení, čekací lhůty naskakují na roky,“ popisuje Viktor Heumann z lidskoprávní organizace Transparent.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sexuolog

V Česku je pouhých 69 sexuologů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„V Česku je 69 aktivních unikátních lékařů se specializací sexuologie,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz Tomáš Májek, analytik z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Jedním z nich je Pavel Tomeš, který pracuje v sexuologické a andrologické ambulanci v Plzni. Je jedním ze dvou sexuologů v celém Plzeňském kraji. „Sexuologů je málo zřejmě proto, že je to nadstavbový obor,“ přemýšlí.

Atestaci v sexuologii si totiž může udělat jen endokrinolog, psychiatr, urolog nebo gynekolog. „Vzdělávání je delší a náročnější než u jiných oborů,“ vysvětluje.

To potvrzují i data zdravotnických statistiků, ze kterých vyplývá, že atestovaných sexuologů přibývá jen velmi málo. V roce 2022 získal atestaci v oboru sexuologie pouze jeden lékař. V roce 2023 ji dle ÚZIS nezískal nikdo. A jelikož se v Česku žádná systémová změna nechystá, nedá se čekat, že by se situace měla v následujících letech zlepšit. 

Aktivní sexuologové v krajích | Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

„Naši klienti jsou hlavně muži se sexuologickou dysfunkcí, jako je porucha erekce. U žen to bývá nejčastěji snížená sexuální apetence (snížené libido – pozn. red.) či bolesti při sexu,“ říká Tomeš s tím, že poslední dobou přibývají i klienti s poruchou sexuální identity neboli klienti, kteří prochází změnou pohlaví.

Z Prahy do Plzně

To potvrzuje i Viktor Heumann z lidskoprávní organizace Transparent, která usiluje o prosazování práv ve prospěch transgender nebinárních a intersex osob. „Sexuologů je hrozně málo, teď jsou úplně přehlcení, čekací lhůty naskakují na roky. Bez návštěvy u sexuologa to však nejde,“ popisuje Heumann s tím, že Česko je poslední zemí EU, kde posudek ke změně pohlaví musí poskytnout sexuolog.

Jedním z lidí, kteří se rozhodli vyhledat sexuologa, je Karel, který si přál zůstat v anonymitě, iROZHLAS.cz jeho identitu zná. „Chtěl jsem původně chodit na sexuologii v Praze, kde žiju, bohužel je tu ale jenom jedna sexuoložka, která uznává i nebinární identity, a ta má dlouhodobě plno. Objednal jsem se proto do Plzně, kam teď musím dojíždět,“ popisuje potíže s hledáním vhodného specialisty.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme