V Česku je málo zubařů, píše Mladá fronta Dnes

Mladá fronta Dnes přináší výsledky průzkumu, z kterých vyplývá, že v České republice je nedostatek stomatologů. Učitelům angličtiny chybí kvalifikace, diví se Hospodářské noviny. O obchodu s lidmi informuje Právo. Podle Lidových novin roste zájem o vánoční a novoroční pobyty na horách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

V Česku chybí zubaři. Ukázal to průzkum Mladé fronty Dnes. A potvrdil to i pokus - ze čtyřiadvaceti náhodně oslovených stomatologů v Praze bylo jen sedm ochotných ještě přijmout nového pacienta. Stovky zubařů každoročně odejdou do důchodu a mladých není dost. Studium těchto lékařů je totiž nejnákladnější vůbec - jeden rok studenta přijde kvůli nákladnému materiálu na 220 tisíc korun.

A podle stomatologů má být ještě hůř. Není totiž kdo by budoucí zubaře vychovával. Na školách jsou hlavně starší pedagogové, přičemž ti v důchodovém věku nejsou výjimkou. Střední generace téměř chybí. Zubaři v produktivním věku raději pracují v soukromých ordinacích.

Hospodářské noviny se podivují nad faktem, že v některých školách pedagogové učí děti anglicky, sami ale často moc neumějí. Dokazuje to i šetření České školní inspekce za loňský školní rok. Ve sledovaných 74 základních školách z celé republiky bylo jen 32 procent kvalifikovaných angličtinářů.

Hodiny bývají statické, bez dobrých pomůcek, učitelé používají příliš často češtinu. Některé děti se už po patnácti minutách nudí. Přitom metody učitele mnohdy rozhodují o tom, zda dítě bude mít v budoucnu k jazyku kladný vztah.

Hospodářské noviny dodávají, že ministerstvo školství sice vyčlenilo 8,5 miliónu korun na jazykové kursy pro učitele, dva a půl tisíce kantorů ale s nimi začíná až od tohoto září. Navíc se do školství jazykáři nehrnou. Raději si vydělávají překlady. Zatímco nástupní plat učitele je kolem 15 tisíc korun, za tlumočení si kantor vydělá i třikrát více.

Deník Právo se věnuje tématu obchodu s lidmi. Mnohé české ženy vylákané do zahraničí za prací končí v nevěstincích. Cílovými zeměmi se v posledních měsících staly hlavně Velká Británie, Norsko a Dánsko. Obchod s lidmi patří k nejvýnosnějším kriminálním aktivitám na Zemi. Zisky jsou srovnatelné s pašováním drog a zbraní. Je ale bezpečnější.

Oběti této trestné činnosti nechtějí zpravidla mluvit, na místě určení žijí v ilegalitě, zájem svědčit proti pachatelům většinou nemají. Téměř 80 procent obětí jsou ženy, devět z deseti končí jako sexuální otrokyně. Cena dívky - určené k prostituci - ve Velké Británii může dosáhnout až osmi tisíc liber.

Padesátikorunových mincí je 25 miliónů. Lidové noviny píší, že tak z oběhu výrazně vytlačují své papírové protějšky. Ještě loni v prosinci jich bylo v oběhu 5 miliónů, nyní se tento poměr téměř vyrovnal. Za rostoucím množstvím mincí stojí Česká národní banka.

Důvodem k tomuto rozhodnutí jsou relativně vysoké zásoby mincí a podstatně nižší zásoby bankovek této hodnoty. Navíc mince se proti bankovkám méně opotřebovávají. Češi a jejich peněženky si ale na padesátikorunové mince příliš nezvykli. Je to těžká položka v peněžence.

Trávit Vánoce jinak než před televizí, s návštěvami a cukrovím chce stále více Čechů. Jak konstatují Lidové noviny, lidé se proto častěji vypravují za vánočním lyžováním a příchod Nového roku slaví v horských chatách. Většina hoteliérů ale má v této době téměř vyprodáno. Nejžádanější a nejlepší místa jsou už pryč.

Některé kapacity bývají vyprodány i rok dopředu. Hodně Čechů míří i do zahraničních lokalit, především Alp. Důvody jsou jasné: ceny za pobyty doma i v zahraničí jsou sice srovnatelné, ale zahraniční skiareály bývají méně vytížené a podmínky pro lyžování jsou na vyšší úrovni.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme