V Česku je nedostatek zdravotníků. Ministr i odbory žádají zvýšení platby za pojištěnce
Nemocnice v celé republice hlásí kritický nedostatek zdravotníků. Mnohé z nich kvůli chybějícím zdravotním sestrám a lékařům omezují provoz a uzavírají oddělení. Na jednání v Praze, kam pozvali i zástupce vlády, se kvůli tomu dnes sešli odboráři. Požadují zvýšení platby za státní pojištěnce, které by mělo vést k růstu platů a zamezit odcházení z nemocnic.
Podle odborů slíbené pětiprocentní zvýšení mezd nestačí. Sestry několik stokorun nemotivuje k tomu, aby zůstaly. Chtějí proto, aby stát dal do zdravotnictví víc peněz.
Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO ale tvrdí, že se prostředky plýtvá a úspory by mělo hledat ministerstvo zdravotnictví ve svém resortu. „Copak vy to nevidíte, jak se v tom resortu nakupuje?“ prohlásil.
V českých nemocnicích je nedostatek zdravotníků. O situaci dnes jednalli odboráři. Podrobnosti zjišťovala Iveta Vávrová
Podle ministra Svatopluka Němečka z ČSSD je ale v českém zdravotnictví na radikální zvýšení platů peněz málo.
„České zdravotnictví dostává zhruba 7,5 procenta hrubého domácího produktu. Za tyto peníze odvádí špičkovou péči srovnatelnou s těmi nejbohatšími zeměmi Evropy. Kde je v tom ta neefektivita?“ oponoval šéf resortu.
Němeček dodal, že bude znovu prosazovat zvýšení platby za státní pojištěnce, tedy důchodce nebo děti.
Podle odborářů je personální situace ve zdravotnictví kritická. Chtějí více peněz
Číst článek
Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD by mzdy ve zdravotnictví měly růst rychleji, aby firmy nepřetahovaly zdravotníky do jiných oborů. Vyzval proto zřizovatele soukromých nemocnic, aby platy sestrám a lékařům v příštím roce zvýšili.
Na situaci v českých nemocnicích se předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Ivy Řezníčkové a předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela ptala Zuzana Burešová
Svůj chod bude muset kvůli nedostatku zdravotníků omezit například nemocnice v Semilech na Liberecku. K poslednímu prosinci uzavře lůžkovou část interního oddělení. Ze stejného důvodu zavřela několik oddělení i nemocnice v Třinci.
„Je dlouhá čekací lhůta na operaci i ošetření. Na chirurgické ambulanci se nestíhá,“ popsala situaci předsedkyně odborů třinecké nemocnice Alena Kuběnová.
Sestry zde berou 16 tisíc korun hrubého. V zařízení navíc pracuje hodně Slováků, právě Slovensko ale přidá sestrám od ledna 300 eur. Reálně proto hrozí, že po jejich odchodu se stav v České republice ještě zhorší.