V Česku je ohrožena až třetina rostlinných a živočišných druhů
V nebezpečí vymizení je třetina z osmdesáti tisíc druhů zvířat, rostlin a organismů, popsaných na území České republiky. Například skřivan polní začíná patřit k ohroženým druhům, podobně jako jedle bělokorá, hřib královský nebo rys ostrovid.
Na potřebu zachovat rozmanitost druhů chce upozornit rozbíhající se kampaň ministerstva životního prostředí. Přímé oslovení lidí je podle náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce velmi důležité.
Nový projekt ministerstva životního prostředí na podporu biodiverzity očima náměstka ministra Františka Pelce.
"Samozřejmě, žádná kampaň nezmění existující trendy. Ale může přispět k tomu, že lidé budou vědět, že druhová rozmanitost je víc než jen teorie," podotkl Pelc.
Podle něj je mizení druhů způsobeno vícero faktory. "Jedním z nich je změna využívání krajiny, ničení přírodních stanovišť a souvisí s tím i problematika klimatické změny," řekl náměstek.
Druhová rozmanitost je předpokladem fungování ekosystému. "A v podstatě i našeho života. Přes veškeré snahy se ale nedaří úbytek biodiverzity snížit," dodal Pelc.
Pokud nezměníme naše chování k přírodě, zmizí z našeho okolí polovina druhů motýlů a jak vypadá koroptev polní, budeme za pár desetiletí znát jen z učebnic přírodopisu.
Boj za ochranu rozmanitosti živých organismů - tedy biodiverzity - se v Česku zatím moc nedaří, ale letos by se to mělo podle ministerstva životního prostředí změnit.
Zastavit nebo omezit vymírání živočišných a rostlinných druhů v Česku má právě probíhající informační kampaň.
Na území Česka je asi 80 tisíc živočišných druhů, přitom ale třetina z nich je podle kritérií Světového svazu pro ochranu přírody uvedena v tzv. červené knize, tedy je bezprostředně ohrožena. Například hrozí vyhubení více než 50 procent druhů obojživelníků a plazů v Česku.