V Česku je viceprezident USA, jednat bude v pátek

V České republice je na návštěvě viceprezident Spojených států amerických Joe Biden. Oficiální jednání s českými představiteli ho čekají v pátek. S prezidentem Václavem Klausem a s premiérem Janem Fischerem zřejmě proberou hlavně plány na nový americký protiraketový štít nad evropským kontinentem a světovou ekonomickou situaci v době pokračující globální krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Joe Biden | Foto: US Department of Defense

Jak v Rádiu Česko řekl publicista Jefim Fištejn, americký viceprezident nepřijíždí do střední Evropy, aby nabídl nějakou novou etapu vzájemných vztahů, ale spíš jako tišitel, aby urovnal pachuť po debaklu, kterou zanechal prezident USA Barack Obama, když zrušil plán na americkou protiraketovou obranu, jejíž jednotlivé prvky by byly v Česku a Polsku.

V případě Česka se objevily úvahy, že by zde mohli Američané vybudovat velitelské středisko protiraketové obrany nebo umístit v ČR centrum řízení a kontroly NATO, odhaduje Fištejn přínos návštěvy amerického viceprezidenta v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jefim Fištejn se ve vysílání Rádia Česko věnoval nadcházející návštěvě amerického viceprezidenta v Praze

Na otázku, zda by mohla být v Praze řeč o nákupu amerických stíhaček (pronájem 14 švédsko-britských gripenů JAS-39 totiž skončí za pět let) Jefim Fištejn odpověděl, že je to možné. Ale jen pokud bude zcela obnovena důvěra a pokud to bude součástí širšího obchodu.

Předtím ve Varšavě nabídl viceprezident Biden Polsku účast na novém projektu mobilního protiraketového štítu USA. Jde o umístění mobilních pozemních antiraket SM-3, které mají být klíčovým prvkem nového obranného systému raket krátkého a středního doletu ze zemí, jako je Írán.

Joe Biden ujistil Poláky, že se zrušením plánu na protiraketovou základnu Varšava nedostala na vedlejší kolej. "Polsko je jeden z našich nejbližších spojenců a důležitý partner pro řešení globálních problémů. Neuzavřeli jsme žádnou dohodu s Ruskem na úkor střední Evropy a ani to nehodláme udělat."

Milan Kopp, Václav Pešička, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme