V Česku každoročně přibývá diabetiků, s léčbou má nově pomoci národní registr

V Česku trpí skoro 900 tisíc lidí cukrovkou. Dnes už to rozhodně není nemoc stáří. Cukrovka přibývá u stále mladších lidí a mají s ní problém i třicátníci. Pacientům s tímto onemocněním nově pomůže Národní diabetologický registr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

diabetes

diabetes | Foto: Fotobanka Pixabay

S cukrovkou se podle České lékařské společnosti léčí zhruba devět procent české populace, další dvě a půl procenta ale o nemoci vůbec neví. Cukrovka totiž dlouho nemá žádné příznaky, zvýšená hladina cukru ale poškodí cévy a prvním projevem cukrovky může být až infarkt.

Podle Světové zdravotnické organizace přibývá zejména nemocných mužů. Dnešní mladí více sedí u počítačů a méně sportují než jejich otcové ve stejném věku, více jich tedy má kila navíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam a fungování Národního diabetologického registru přiblížil ve vysílání Radiožurnálu diabetolog Milan Kvapil

Pomoci s léčbou této nemoci má nově pomoci Národní diabetologický registr. Ten podle odborníků může dát zpětnou vazbu jak lékařům a zdravotnickému systému, tak i ministru zdravotnictví a ostatním politikům.

„Pomůže popsat rozložení výskytu cukrovky, a hlavně frekvenci výskytu komplikací diabetu, což jsou ty nejzávažnější dopady cukrovky,“ řekl Českému rozhlasu uznávaný diabetolog, profesor Milan Kvapil.

„V okamžiku, kdy dostaneme do rukou tyto informace, můžeme přemýšlet, proč tomu tak je - protože už teď víme, že rozložení (komplikací diabetu) není v České republice stejné. A můžeme pak přijmout nějaká opatření, zlepšení tak, aby výsledky péče o diabetiky v naší zemi byly ještě lepší než jsou - a že jsou jedny z nejlepších na světě.“

V registru mají být odle Milana Kvapila anonymně zahrnuti všichni pacienti, kteří se s cukrovkou léčí.

„Každý pacient, který má diabetes, by byl anonymně veden, anonymně by tam byla zaznamenávána jeho data o průběhu cukrovky, o léčbě a komplikacích. A pokud to bude za celou republiku, dostaneme do rukou rozprostření výskytu všech těchto komplikací v zemi, a to nám ukáže, kde máme slabší místo,“ přiblížil diabetolog.

Data podle něj nebudou do systému vkládat lékaři, ale vše poběží zcela automaticky. „Protože ta nejdůležitější data jsou již nyní v pojišťovnách. Stačí je jenom zkombinovat s daty z laboratoří a dát dohromady do pořádného a důvěryhodného registru,“ vysvětlil Milan Kvapil.

ČRo, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme