V Česku končí stovky německých nebožtíků. Pozůstalé láká levnější kremace

Německé pohřební ústavy vozí nebožtíky i do českých pecí. Kremace v Česku je totiž až o třetinu levnější než v Německu. Zájem o česká krematoria v Německu navíc v poslední době roste. Ekonomická krize nutí Němce šetřit i na pohřbech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krematorium (ilustrační foto)

Krematorium (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Přibližně tisícovka německých nebožtíků míří ročně do vysočanského krematoria u Chomutova. Kremační pec tam už 18 let obsluhuje 38letý Martin. „Dneska je to sedmý nebo osmý nebožtík,“ prozrazuje Radiožurnálu.

Pro Martina je to práce jako každá jiná. A je mu jedno, jestli je v rakvi Čech, nebo Němec. „Pro mě to jsou čísla, já to neřeším. Každá rakev má své číslo, evidenční štítek a já na jména nekoukám, píšu jen čísla.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Německé pohřební ústavy vozí nebožtíky i do českých krematorií. Do krematoria ve Vysočanech u Chomutova se Zblízka podíval reportér Pavel Polák.

Ředitelem vysočanského krematoria je Michal Füleky, šéfuje mu od jeho spuštění v roce 1995. „Vzniklo vlastně už v době, kdy nebyl nedostatek krematorií v České republice. Když jsme se zamysleli nad tím, jakým způsoben naplnit kapacitu, tak jedna z věcí, která nás napadla, bylo to, že jsme v blízkosti německých hranic, tak zkusíme nabídnout své služby v Německu,“ vysvětluje.

Do Česka vozíme osm až devět set nebožtíků ročně

Krematorium podle něj provede přibližně 15 žehů denně. „Z toho asi třetina je žehů z Německa,“ dodává ředitel vysočanského krematoria.

Jako první začal vozit německé nebožtíky do Česka v roce 1999 Hartmut Woite, majitel berlínské pohřební služby. „V průměru vozíme do Česka osm až devět set nebožtíků ročně," říká v Berlíně pan Woite.

Hongkong trápí nedostatek hřbitovů, roste tak počet ilegálních úschoven uren

Číst článek

„Pozůstalí jsou informováni o tom, že jedeme do českého krematoria. A musejí mi podepsat, že o tom vědí," dodává. Pan Woite má dva cíle: mít spokojené zákazníky a udělat dobrý obchod. Koneckonců, jak sám říká, je to podnikání jako každé jiné.

Aby se kremace v Česku vyplatila, musí z Berlína k Chomutovu jezdit nákladní vůz se čtyřmi - jak říká Harmut Woite - ‘kusy‘.

Exkurze v krematoriu

Svým budoucím zákazníkům nabízí i exkurze do vysočanského krematoria. Jednou za pět měsíců tak přijede z Berlína k Chomutovu plný autobus.

„Přijede zhruba tak 50 lidí. Ukazujeme jim celý provoz krematoria. Ptají se většinou na detaily kolem žehu, v jaké teplotě probíhá, jak dlouho trvá, jestli je opravdu stoprocentní identita popela,“ přibližuje Michal Füleky.

Berlínská firma pana Woiteho není jediným německým partnerem vysočanského krematoria. „Ta naše spolupráce je asi v řádu dvaceti, pětadvaceti pohřebních ústavů z Německa," upřesňuje Füleky.

„Vlastně v období, kdy začala finanční krize, tak se zintenzivnila jednání s německými pohřebními ústavy o tom, že k nám budou jezdit zpopelňovat. Ten jejich zájem o nás je jednoduchý: chtějí šetřit, proto vyhledávají i naše služby," dodává.

Dva a půl tisíce korun za zpopelnění je zkrátka pro německé pohřební služby atraktivní. Zpravidla ušetří desítky, někdy až stovky eur.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme