V Česku může jezdit 100 tisíc aut bez dokončené registrace. Od července hrozí řidičům postih

Po českých silnicích může jezdit kolem 100 tisíc aut s platnou technickou kontrolou, ale s nedokončeným převodem. Od 1. července budou taková vozidla vyřazena z registru. Pokud po tomto datu majitele zastaví policie, hrozí mu postih. Po vyřazení už navíc vozidla nepůjdou znovu přihlásit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silniční provoz. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

„Máme stále 738 tisíc vozidel s nedokončenou registrací. Vypadá to, že zhruba 600 tisíc vozidel asi už neexistuje nebo jsou na špalkách. Odhadujeme, že tak půl milionu vozidel bylo zlikvidováno,“ upřesnil ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok.

Stát u takových aut přišel o poplatek za ekologickou likvidaci ve výši několika desítek milionů. Vozidel s platnou technickou kontrolou, která tak mohou jezdit po českých silnicích, je stále asi 100 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zhruba 100 tisíc aut v Česku nemá dokončený převod. Od července hrozí řidičům postih. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Dominika Nováková

Od 1. července se budou auta s nedokončenou registrací z evidence mazat. Po vyřazení už je navíc nepůjde znovu přihlásit. Jestliže poté majitele zastaví dopravní policie, hrozí mu postih.

„Z registru můžeme u těchto vozidel vyčíst, že jsou vyřazena a na silnici nemají z administrativního hlediska co dělat. Z faktického hlediska je to pro nás vozidlo, které je technicky nezpůsobilé a nesmí být na komunikaci provozováno,“ vysvětlil před časem Českému rozhlasu šéf dopravní policie Tomáš Lerch a dodal:

„Řidiči hrozí i zákaz řízení. V případě, že by řidič způsobil nehodu, pak všechny náklady půjdou na jeho vrub. Tam se můžeme bavit o milionových částkách.“

Ministerstvo zahájilo informační kampaň

Ministerstvo dopravy dnes odstartovalo informační kampaň, která má motoristy upozornit, že na dokončení převodu vozidla mají tři týdny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od 1. července budou auta bez dokončené registrace vyřazena z registru vozidel. Mluvil o tom ministr dopravy Dan Ťok

„Dnešním dnem jsme zahájili kampaň: Je vaše auto opravdu vaše? Potrvá týden. Myslím, že to stačí. Běží poslední tři týdny,“ podotkl Ťok.

Podle něj má tato dlouhodobě připravovaná akce vyčistit registr vozidel. Ministr dopravy také upozornil, že za poslední přibližně tři měsíce byl dokončen převod jen asi 50 tisíc vozidel.

„V únoru to bylo 780 tisíc vozidel, která neměla dokončený převod. Od té doby do dnešního dne dokončilo převod jenom zhruba 50 tisíc vozidel,“ řekl Ťok s tím, že nejvíce aut s nedokončenou registrací je v Praze.

Jednoduchou pomůckou, jak zjistit, zda je vozidlo v pořádku registrováno, je porovnat si jména vlastníků v malém a velkém technickém průkazu. Musí se shodovat.

Seznam registračních značek vyřazených vozidel chce ministr zveřejnit na internetu. Více informací najdou majitelé vozidel také na webových stránkách dokonceteregistraci.cz.

Anna Kottová, Dominika Nováková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme