V Česku není nutné zvyšovat stupeň ohrožení, řekl Sobotka. Policisté ale budou hlídat větší akce

Teroristický útok v Manchesteru nemá žádnou souvislost s Českem. Není proto nutné zvyšovat stupeň ohrožení v zemi. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka po schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD) a s představiteli policie, tajných služeb a ministerstva zahraničí. Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že Česku nehrozí bezprostřední teroristická hrozba. Sobotka ale přesto uvedl, že policie posílí svou přítomnost na velkých společenských akcích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka bilancoval práci své vlády

Premiér Bohuslav Sobotka bilancoval práci své vlády | Zdroj: ČTK

„Vyhodnotili jsme bezpečnostní situaci v České republice a konstatovali jsme, že nehrozí bezprostřední nebezpečí," řekl Sobotka. „Na základě doporučení zpravodajských služeb nezvyšujeme stav ohrožení terorismem, zůstává na stupni jedna," dodal. Česko je podle něj stále v kontaktu s britskými úřady, vláda informace monitoruje a postupuje tak, aby zajistila občanům maximální bezpečí.

„Od zavedení prvního stupně (rizika) jsou policisté na klíčových místech, jako jsou mezinárodní letiště, obchodní centra, vybraná nádraží autobusová i vlaková, akce, kde je větší kumulace osob," řekl Tuhý. Po událostech ve Velké Británii jsou podle něj policisté ve větší míře zastoupeni v některých vybraných objektech.

'Před třemi týdny odjel do Libye.' Vycvičil teroristu z Manchesteru Islámský stát?

Číst článek

Sobotka řekl, že policie s ohledem na útok v Manchesteru posílí svou přítomnost na velkých společenských akcích. Tuhý podotkl, že dosavadní spolupráce policie s organizátory podobných akcí je dobrá. Apeloval nicméně na organizátory, aby v případě každé akce s očekávaným větším množstvím účastníků kontaktovali policisty a projednali s nimi bezpečnostní opatření na místě.

Chovanec po schůzce také uvedl, že ministerstvo vnitra připravuje komplexní materiál, který by měl systémově řešit způsob ochrany takzvaných měkkých cílů, mezi něž patří právě například obchodní střediska. Podkladový materiál pro takové řešení chce předložit do dvou týdnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme