V Česku o čtvrtinu stoupl počet chřipkových onemocnění

Hygienici v tomto týdnu zaznamenali další výrazný nárůst výskytu akutních respiračních onemocnění a chřipky. Propuknutí chřipkové epidemie očekávají během několika dnů. Do dvou týdnů mohou podle nich onemocnět až dva miliony Čechů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka

Chřipka | Foto: HZP

Například v jihočeském regionu tento týden výrazně přibylo nemocných. K dnešnímu dni je to skoro 16 set případů na sto tisíc obyvatel. Potvrzuje to František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích:

"Tady již můžeme hovořit epidemii akutních respiračních infekcí. Oproti minulému týdnu se na jejich výskytu výrazně zvýšil podíl chřipce podobných onemocnění. V Jihočeském kraji zatím nebyl izolován virus chřipky, na dalším území České republiky se ale s ohledem na rostoucí počet virologických průkazů chřipkového viru dá situace hodnotit jako nastupující chřipková epidemie."

Například v Jihomoravském kraji už je 1800 nemocných na sto tisíc obyvatel. Hygienici očekávají propuknutí chřipkové epidemie během několika dnů. Potvrdila to i krajská epidemioložka Renata Vaverková:

"Další takový signál, který tomu dává důvod, je enormní zvýšení nemocnosti u školní mládeže. To je vždycky takový varující signál. Tam je vlastně ten nárůst nemocných oproti minulému týdnu nejvyšší z těch sledovaných věkových skupin."

Počet nemocných prudce stoupá také na Vysočině a východě Čech. V Kralovéhradeckém kraji je teď 1550 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, což je proti minulému týdnu o 25 procent více. Nejvyšší nemocnost je na Hradecku a Trutnovsku, nejméně nemocných evidují hygienici na Rychnovsku, říká Eva Beranová z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové:

"Ačkoliv doposud nebyl překročen stále epidemický práh, tak v souvislosti s progredujícími biologickými nálezy lze situaci hodnotit v našem kraji jako začínající epidemii akutních respiračních infekcí smíšeného nechřipkového a chřipkového původu s maximem postižení u předškolních dětí."

Podle epidemiologů se do Česka šíří z Německa a Rakouska chřipkový virus typu A. Jde o typ, proti němuž se lidé mohli letos nechat naočkovat. Kdo očkování podstoupil, může být klidný, pravá chřipka se mu vyhne.

A jakým způsobem se vy chráníte před chřipkou? Hlasujte v naší anketě!

Pavlína Fendeková, Zuzana Kopuletá, Ota Nehasil, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme