V Česku od ledna rekordně přibylo pacientů, kteří onemocněli virem HIV

V Česku rok od roku přibývá lidí, kteří onemocní virem HIV. Potvrzuje to zatím nejnovější statistika Státního zdravotního ústavu. Od ledna do konce března testy odhalily nákazu u 95 lidí. Z toho v únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec největší měsíční nárůst od začátku sledování infekce v roce 1985.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto) | Foto: tOrange.us, CC BY 4.0

Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu loni upozornila, že v posledních 13 letech je v ČR zaznamenáván výrazný nárůst výskytu infekce HIV.

V roce 2002 bylo u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem (rezidentů) nově zjištěno 50 případů infekce HIV, v letech 2013 a 2014 to bylo již 235 a 232 případů. Zatím nejvíc nakažených virem HIV lékaři zaznamenali loni, a to 266 případů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku přibývá lidí, kteří onemocní virem HIV. O příčinách mluvil Ladislav Machala z AIDS centra pražské Nemocnice Na Bulovce

Vzhledem k posledním statistikám, ale může být letošek ještě horší. Letos v lednu přibylo 29 nových pacientů, což je stejný počet jako za první čtvrtletí roku 2007. V únoru už laboratoř evidovala 36 a v březnu 30 nových případů. Celkově jde za první čtvrtletí tedy o 95 nových pacientů, z toho je 90 mužů a pět žen.

„Myslím si, že se ti, kterých se to týká, kteří se rizikově chovají, přestali v posledních letech bát,“ naznačuje Ladislav Machala z AIDS centra pražské Nemocnice Na Bulovce, proč stoupá počet nakažených virem HIV.

Strach z nemoci opadá podle něj i kvůli moderní léčbě a také k tomu částečně přispěl i ústup kampaní. „Počátkem devadesátých let se o této problematice hodně hovořilo v médiích, potom nastal velký odliv finančních prostředků a v posledních několika letech jsme o tom mnoho neslyšeli,“ vysvětlil.

Situace se ale podle něj opět lepší. „Peníze se našly, byl jsem před pár dny na meziresortní komisi na ministerstvu zdravotnictví a dotace, které jsou určeny na preventivní programy, se opět začaly zvyšovat,“ přiblížil.

HIV a AIDS | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme