V Česku padlo více než 15 teplotních rekordů, meteorologové naměřili až 32 stupňů

Do ČR dorazily tropy, rekordy padly na více než 15 stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Žatci, tam meteorologové naměřili 32,9 stupně, přesto zde rekord nepadl, řekla Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku padaly teplotní rekordy. | Foto: ČTK

Nejtepleji bylo v Olomouckém kraji, kde dnes padly teplotní rekordy v Olomouci, v Pasece na Olomoucku i v Šumperku. Nejvyšší teplotu v celém kraji naměřili meteorologové v Olomouci, kde bylo 31,9 stupně. V Šumperku byl pokořen rekord starý 54 let.

Přes 30 stupňů se vyšplhaly teploměry i na jiných místech regionu, rekordy tam však nepadly, řekl Zdeněk Návrat z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. V olomoucké části Holici, kde bylo 31,9 stupně, se extrémní teplota dnes odpoledne vyrovnala dosavadnímu teplotnímu rekordu z roku 2008. "V Pasece jsme naměřili 31,7 stupně, což je o tři desetiny stupně více než v roce 2003. V Šumperku bylo 30,8 stupně, dosavadní rekord byl z roku 1962 a činil 30 stupňů," uvedl meteorolog.

Česko čeká tropický závěr týdne. Zdravotníci hlásí první kolapsy z vedra

Číst článek

Přes 30 stupňů bylo i v Přerově, kde meteorologové naměřili 30,6 stupně. Přepisovat zde údaje však meteorologové zdaleka nemuseli, nejvyšší teplotu pro tento den zde dosud naměřili v roce 2002 a byla 33 stupně. Vysoké teploty očekávají meteorologové také v pátek.

Na Vysočině padl jen jeden teplotní rekord

Na Vysočině padl teplotní rekord pouze v Hubenově na Jihlavsku. Meteorologové tam naměřili 29,9 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2003 má hodnotu 29,8 stupně. Nejtepleji bylo dnes na Vysočině v Havlíčkově Brodě, kde rtuť teploměru vystoupila na 31,3 stupně Celsia. ČTK to sdělil Peter Hruška z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Nové rekordy pro dnešní den s překonáním 30 stupňů Celsia padly také například v Úpici v Královéhradeckém kraji, v Průhonicích ve Středočeském kraji, v Mošnově v Moravskoslezském kraji a v Jevíčku v Pardubickém kraji. V Libereckém kraji přepsali rekordy v Harrachově, v Bedřichově a v Desné-Souši.

Vysoké teploty očekávají meteorologové také v pátek a v sobotu, kdy by měl pokračovat příliv velmi teplého vzduchu od jihu. V pátek má být podle předpovědi jasno nebo skoro jasno, odpoledne a večer při zvětšené oblačnosti se mohou výjimečně objevit bouřky. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou 30 až 34 stupňů. Stejné teploty jsou hlášeny také na sobotu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme