V Česku patří 22 procent lesů soukromníkům. Starat se o pozemky ale stojí hodně práce

Lesy jsou korunou české krajiny. Proto je potěšující zpráva, že jejich plocha stále roste. Podle údajů ministerstva zemědělství jen loni přibyla zalesněná plocha odpovídající třem tisícům fotbalových hřišť. Z celkové rozlohy 2,75 milionu hektarů patří 60 procent státu, 18 procent městům a obcím a 22 procent je v soukromých rukou. Starat se o les ale není jen tak.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V okolí jsou husté dubové a habrové lesy

V okolí jsou husté dubové a habrové lesy | Foto: Markéta Vejvodová

Zná to například Vlastimil Valečka, který koupil pruh vytěženého lesa. „Narodil jsem se tady a mám k této krajině vztah. Mrzí mě některé věci, které se v lesích dějí při těžbách. Takže jsme koupili vytěžený les, kde byla holina,“ říká.

Dnes už borovičky sahají k pasu. Do půdy se ale dávaly jen patnácticentimetrové sazeničky. „Musíme stromky chránit hlavně v zimě proti okusu zvěře, takže se to potírá speciálním přípravkem. Větší boj je ale s plevelem, protože než stromky zakoření a vyrostou nad trávu a ostružiny, tak asi 4 až 5 let, tak to je nejhorší,“ popisuje Valečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víte kolik stojí starat se o les? Na téma se zaměřila redaktorka Jitka Hanžlová

Další vlastník malého lesa, Jiří Sýkora se snaží o svůj pozemek pečovat kdykoli mu to čas dovolí. „Les tady byl před námi a byl bych rád, kdyby tady byl i po nás. Nám nejde o dřevní hmotu, kterou lze rychle vytěžit, ale aby nás les obklopoval co nejdéle,“ vysvětluje Sýkora.

Nejdřív se mohou stromy kácet po čtyřiceti letech. Většinou ale trvá tak sto let, než jsou pro těžbu vhodné. Aby les průběžně vydělával, je lepší větší rozloha.

„Velký hospodář to má jednodušší, protože to má rozčleněné věkově a průběžně mu les narůstá. Takže koloběh je tam uzavřený,“ říká vedoucí provozu městských lesů Kašperské Hory Hana Nausová.

Na jeden hektar lesa se sází například 4,5 tisíce kusů smrčků. Při započtení ceny a práce stojí přes 40 tisíc korun. Buků je na hektar potřeba vysadit 9 tisíc a pořizovací náklady mohou být i 74 tisíc korun.

Lesní hospodář musí stavět oplocenky, starat se o zvěř, udržovat cesty. Z toho pak máme užitek i my všichni ostatní. Les totiž zadržuje vodu v krajině, zlepšuje ovzduší a plní i rekreační funkci.

Tereza Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme