V Česku podle expertů chybí krizový plán pro případ sucha

Jak žít se suchem. To je otázka, na kterou v těchto měsících hledá odpověď nejen vláda, kraje a obce. Řešili ji i experti na společné debatě v Senátu. Zatím se shodli na jednom: Česku chybí pro případ sucha krizový plán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozpukaná země obnažených břehů Visly | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Řeky se po suchém létě postupně plní. Letošní podzim se ale zatím – co se srážek týká – moc nepředvedl. Teď všichni čekají, jak bude vypadat zima.

„Chceme věřit, že to atmosférické srážky během podzimní části jakž takž doplní. Horší bude, nebude-li dostatek sněhu. Pokud by bylo sněhu opravdu málo, tak můžeme počítat s tím, že během dvou let bude zásoba podzemních vod velmi pokleslá,“ říká Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku podle expertů chybí krizový plán pro případ sucha. Jejich debatu v Senátu zaznamenala redaktorka Věra Masopustová

Nedostatku vody se obává i Svaz měst a obcí. Podle Barbory Tomčalové by měl v době sucha platit podobný systém, jaký už funguje při povodních.

„Máme tady možnosti třeba v povolení k odběru pitné vody – v extrémním případě i to, které podniky budou omezeny na svých dodávkách vody a které naopak omezeny být nemohou,“ uvádí.

„Nechci říkat jednotlivé kroky, co by mělo nastat, ale je prostě nezbytné, aby skutečně byla jasně daná kompetence úředníkům nebo úřadům, co mají v jednotlivých krocích dělat a co má nastat,“ vysvětluje Tomčalová.

Přehrady i zvýšení poplatků

Svá řešení nedostatku vody nabízí i Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky. „To hlavní spatřuji ve vybudování přehradních nádrží k zadržení vody v oblastech, odkud bude snadný přístup k vodním přivaděčům a vodárenským systémům – k zařízením, která dovedou vodu ke spotřebiteli. Propojením těchto soustav lze v případě lokálního sucha řešit dodávku pitné vody dodávkami ze sousedních oblastí,“ míní šéf předsednictva sdružení František Barák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový portál Intersucho ode dneška předpovídá zemědělské sucho na deset dní. Mluvil o něm jeden vedoucí výzkumného týmu z Centra výzkumu globální změny Akademie věd Miroslav Trnka

Ubývání podzemní vody chce ministerstvo životního prostředí řešit mimo jiné zvýšením poplatku za její čerpání. Zatím se platí 2 koruny za kubický metr, od roku 2017 by to mělo být 5 korun a do roku 2022 až 8 korun za kubický metr.

„Povrchových vod je zhruba pětinásobné množství než podzemních vod. Přitom čerpané množství je v současné době 1:1. Tento poměr se neustále zvyšuje ve prospěch odběru podzemních vod, tzn. v neprospěch ochrany podzemních vod před vyčerpáním stávající omezené kapacity,“ vysvětluje Evžen Zavadil z ministerstva životního prostředí.

Resort doufá, že pokud nedojde přímo k poklesu čerpání podzemních vod, tak se alespoň kvůli vyššímu poplatku zpomalí.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme