V Česku podle Mladé fronty Dnes ubylo jedovatého olova

Až o bezmála tři čtvrtiny ubylo v Česku olova. Výsledky měření Geologického ústavu Akademie věd přináší Mladá fronta Dnes. Banky podle Hospodářských novin hlásí další rekord: Češi si půjčili 112 miliard korun. Právo píše o tom, že pojišťovny loni odhalily podvody za stovky miliónů korun. Fotbalový světový šampionát v Německu se blíží a reklamní agentury končí s přípravami kampaní, informují Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Olovem kdysi zamořené Česko patří dnes k zemím bez tohoto těžkého kovu, informuje Mladá fronta Dnes. Ve vzduchu, půdě a vodách ho ubylo až 70 procent. Ukázalo to dlouhodobé měření Geologického ústavu Akademie věd. Zdravotníci s ekology to považují za jednu z nejvýznamnějších zpráv o zlepšování životního prostředí, a tedy i zdraví lidí.

Na prudkém úbytku olova se podle odborníků nejvíc podílí pokles prodeje olovnatých benzinů, snížení emisí z tepelných elektráren a útlum zpracování olovnatých rud. Olovo i další těžké kovy narušují nervový systém, spouštějí degenerativní změny, způsobují dýchací potíže a mají značný vliv na sterilitu mužů. Protože olovo pronikalo do povrchových půd, v malých dávkách jsme ho i jedli - dodává Mladá fronta Dnes.

Tak velkou odvahu zadlužit se hned zkraje roku Češi ještě nikdy neměli. Centrální banka podle Hospodářských novin hlásí za první tři měsíce přes 112 miliard korun na nových úvěrech. Lidé si od bank půjčili o třetinu víc peněz než v zimě 2005. Rekordní výše úvěrů potvrzuje trend, který začal už minulý rok: výrazně rostou nejen sumy, které si lidé půjčují na nákup nemovitostí, ale také částky půjčované na spotřebu.

Nejvíc přitom lidé čerpají peníze přes platební karty. Právě na kontokorentech a kreditních kartách si v prvních třech měsících roku půjčili skoro 60 miliard. Tedy dvojnásobek toho, co z bank šlo na hypotéky a půjčky ze stavebního spoření. Vysoká čísla o úvěrech podle ekonomů naznačují, že Češi mají důvěru v národní ekonomiku. Navíc banky zesílily marketingové kampaně a půjčují statisícové částky bez ručitele a za lepší úroky než před rokem.

Domácím pojišťovnám se loni podařilo odhalit asi 900 pokusů o pojistný podvod, píše deník Právo. Například Českou pojišťovnu se podvodníci snažili připravit o 224 miliónů korun. Zatímco v minulosti z pohledu pojišťoven šlo spíš o menší částky, v posledních letech přibývá velkých podvodů. Pachatele neodradí ani to, že jim hrozí několikaleté vězení. Za velký pojistný podvod může být poslán za mříže až na 12 let.

Do tohoto rizika se tak pouštějí spíš organizované gangy. Pojišťovna čelila pokusům o podvod i po letošních povodních. Někteří lidé například narychlo nakoupili levný oprýskaný nábytek a pak ho vydávali za nový, případně starožitný velké hodnoty. V oblasti povinného ručení se zase pojišťovací firmy potýkají s předstíranými dopravními nehodami. Tolik dnešní Právo.

A ještě jeden pohled do Hospodářských novin: Finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera hodlá výrazně proniknout na Ukrajinu. V zemi chce zopakovat úspěch, který se jí povedl v sousedním Rusku. Tam se dceřiná společnost Home Credit stala jedním ze tří největších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.

PPF už údajně podepsala předběžnou dohodu o koupi ukrajinské banky Privatinvest. K této informaci se ale společnost oficiálně vyjádřit nechtěla. Hospodářské noviny doplňují, že získat banku na Ukrajině není snadné. Finanční ústavy jsou tam předražené. Například rakouská Raiffeisen zaplatila loni za druhou největší ukrajinskou banku Aval kolem miliardy dolarů.

Už jen několik týdnů zbývá do začátku fotbalového mistrovství světa v Německu. Lidové noviny píší, že tuzemské i zahraniční firmy finišují s reklamními akcemi a do inzerce i v rámci sponzorských aktivit investují celkem stamiliony korun. Podle odhadů expertů se výdaje společností do fotbalové reklamy mohou vyšplhat až ke čtvrt miliardě korun.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme