V Česku přibývá alkoholiček s malými dětmi

V Česku je asi tři sta tisíc alkoholiků. A v souvislosti s ekonomickými problémy společnosti jich bude přibývat. Odborníci se ale hodně obávají toho, že mezi alkoholiky je stále víc žen, které se doma starají o malé děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes 95 % studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu.

Přes 95 % studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Léčebny pro ženy-alkoholičky jsou neustále plné. Jenom psychiatrickou léčebnou v Bohnicích jich ročně projde téměř pět stovek a v loňském roce tam měli 750 příjmů.

Také podle tohoto čísla primář oddělení pro léčbu závislostí žen Václav Dvořák usuzuje, že alkoholiček bude přibývat. "Obávám se, že to je společensky velmi významný problém, který bude ještě narůstat," varuje Dvořák.

Šestapadesát procent žen hospitalizovaných žen v Bohnicích jsou matkami nejméně jednoho nezletilého dítěte. Právě ty podle odborníků nezvládají současnou zátěž a hledají finančně dostupný únik z reality - a tím je alkohol.

"Díky tomu, že alkohol je lehce dostupný a levný, tak se stává dostupnou drogou i ve velmi nízkých věkových kategoriích. Česká republika je z tohoto hlediska velmi ohrožena tím, že u náctiletých studie svědčí o zneužívání alkoholu, a to přináší do budoucna velmi rizikový faktor," podotkl Dvořák.

Ženy pijí tajně

K léčbě se odhodlají častěji ženy se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, které mají doma malé dítě. Situace je podle primáře horší u žen se základním vzděláním nebo s těmi, které už své potomky takzvaně odchovaly.

Alkohol je podle lékařů víc nebezpečný pro ženy než pro muže nejenom z hlediska jejich fyzické konstituce, ale také psychického založení. Ženy popíjejí tajně a mnohdy až po letech zjistí, že bez své dávky nemohou existovat. Do léčeben je pak často přiveze sanitka třeba po zmařeném sebevražedném pokusu.

"Ženy kvůli tomu, že jsou konzumentky-samotářky, tak se samozřejmě schovávají s tímto problémem a tím pádem se dostavují do léčeben často ve zdevastovaném stavu po tělesné stránce. Ani okolí si toho často nevšimne, že ženy, které žijí samy nebo žijí v neuspořádaných partnerských vztazích, mají příležitost se doma upíjet až doslova k smrti," říká Václav Dvořák.

Odvykací kůra v bohnické léčebně trvá asi jedenáct týdnů. Její součástí je několikadenní detox a také psychoterapie. Polovina žen nad svou závislostí alespoň částečně zvítězí. Primář Dvořák za úspěch považuje i několikaletou abstinenci.

Chybí doléčovací centra

Druhá polovina pacientek ale musí odvykací léčbu za svůj život absolvovat opakovaně a často bezvýsledně. V Česku podle Dvořáka chybějí zařízení, která by alkoholičky mohly navštěvovat anonymně a ambulantně. Profesionálové by jim tam dali podpůrné léky a třeba i dobrou radu při hledání zaměstnání.

Při snaze o zařazení do běžného režimu pomáhají takzvaná doléčovací centra. To je přitom v Česku jediné. Centrum služeb následné péče pro ženy Alma založily dvě psychoterapeutky bohnické léčebny - šéfka centra Zuzana Skálová a Monika Plocová, která se před deseti lety sama léčila ze závislosti na alkoholu.

Vyšly z předpokladu, že po návratu z psychiatrické léčebny potřebují ženy psychickou podporu i praktickou radu při úsilí udržet abstinenci.

"Předcházela tomu letitá zkušenost z práce se závislými lidmi v psychiatrické léčebně a taky moje vlastní zkušenost. Podařilo se mi ujednotit svoje pohledy a snažit se najít cestu pro závislé lidi, která by pro ně byla nejpřijatelnější, aby v budoucnosti abstinovali," říká Monika Plocová.

Tématem alkoholismu u žen se bude zabývat dnešní pořad Pod kůži, který vysílá Radiožurnál pět minut po půl třetí.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme