V Česku přibývá lidí, kteří mají zkušenost s falešnými exekutory

V Česku přibývá lidí, kteří zaplatili falešným exekutorům mnohonásobně vyšší částky, než jaký byl jejich původní dluh. Zpravidla dlužníci uvěří agresivním výzvám od některých soukromých inkasních agentur, které koupily pohledávku od původního věřitele. Snaží se pak nevybíravým způsobem zastrašit dlužníka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

Ivan Běhálek z Tábora měl velké štěstí. Když mu přišla výzva od falešného exekutora, že má zaplatit dluh za marketingové služby, nejprve si ověřil jeho totožnost.

„První jsem hledal marketingovou firmu, které bych to dlužil, tak bylo divné, že ta firma není pod tím názvem evidovaná. Potom jsem našel registrovaného exekutora mezi těmi falešnými na stránkách exekutorské komory,“ řekl Běhálek.

Od prvního ledna mohou společnosti, které se vydávají za exekutory, dostat pokutu až dvě stě tisíc korun. Přesto podobným výzvám na zaplacení dluhů čelí stále více lidí. Exekutorská komora eviduje desítky stížností.

„V Česku je velký nešvar v tom, že věřitelé přeprodávají své pohledávky, že dochází ke kšeftování s pohledávkami, že různé inkasní agentury připočítávají k původní pohledávce různé fiktivně vyčíslené náklady, které se neodvíjejí od žádné vládní nebo ministerské vyhlášky,“ uvedla mluvčí Exekutorské komory České republiky Petra Báčová.

Varovat může už dopis

Přitom exekuci musí nejprve povolit soud. Inkasní společnost podle Báčové nemá s takovou exekucí nic společného.

„Inkasní agentura je komerční subjekt, který nemá nic společného s exekucí, kterou by zahájil soud. Jedná se o předexekuční fázi. Inkasní agentura nemá žádnou pravomoc, která je zakotvena v exekučním řádu, nemá jak postihovat majetek dlužníka, nemůže obstavit váš bankovní účet. Inkasní agentura vám může poslat upozornění o tom, že existuje váš dluh,“ vysvětlila Báčová.

Podle ní může dlužníky, které osloví falešný exekutor, varovat už vzhled dopisu. „Pro dlužníky tu může být několik varovných signálů, například to, že už na obálce červeně svítí slovo exekuce,“ dodala Báčová.

Petra Benešová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme