V Česku přibývá onemocnění rakovinou prostaty

Rakovina prostaty vede žebříček nádorových onemocnění v České republice u mužů. Na druhé místo tak v posledních letech odsunula rakovinu plic. U žen stále převažuje karcinom prsu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař

Lékař | Zdroj: AFP

Onkologové stále poukazují na nutnost prevence, jedině tak se dá podle nich proti rozšíření nádorů účinně bojovat. Nejinak tomu bude zítra, kdy se uskuteční Světový den proti rakovině.

V Česku onemocní rakovinou prostaty více než pět tisíc mužů ročně. Tento karcinom ohrožuje v tuzemsku až třicet procent mužů ve věku nad padesát let. Většina z nich ale o tom ani neví, o pravidelných preventivních prohlídkách u urologa nechce ani slyšet. A to považuje za nešťastné Alexandra Aschermannová z České onkologické společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakovina - fenomén doby. Téma pro redaktorku Lenku Buriánkovou.

"Faktory, které k onemocnění vedou, se dají určitým způsobem ovlivňovat. Každý to chce ale slyšet až v momentě, kdy je většinou pozdě. Jde o to, aby se muž naučil chodit na urologii. Stejně často, jako ženy chodí na gynekologii. Ranná stádia se totiž dají mnohem lépe léčit než když je proces pokročilý. Velmi často se ale zjistí, že dotyčný už má metastáze v kostech, a to samo osobě zužuje léčebné možnosti," řekla Rádiu Česko Aschermannová, podle které je velkým problémem to, že v České republice se o rakovině stále ještě nemluví otevřeně - bez předsudků.

"Nádorové onemocnění se rovná chronickému onemocnění. Je to stejná kategorie jako kardiovaskulární nebo neurologická onemocnění. Jedná se zpravidla shodně o dlouhodobé onemocnění. Rakovina je ve skutečnosti Široký pojem velké skupiny chorob, které mají různé projevy."

Nedostatečná prevence

Aschermannová také poukazuje na fakt, že země západní Evropy mají před Českem stále ještě obrovský náskok v oblasti prevence nádorových onemocnění.

"Výtěžnost je naprosto rozdílná. Například u rakoviny děložního čípku v Německu se prakticky nevyskytují pokročilá stádia. V ČR se do prevenčních center dostavují ženy v pokročilých stádiích. Není výjimkou, že ženy prozradí, že byly u gynekologa naposledy před porodem," vysvětluje Aschermannová.

Zatímco onkoložka Aschermannová je velmi kritická vůči lidem, kteří podceňují preventivní prohlídky u svých odborných lékařů, předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier vyzdvihuje, že lidé jsou lépe informováni o nádorových onemocněních, prevenci, rizicích - a hlavně, chodí k lékaři včas. Přesto má Česká republika podle něj v oblasti prevence ještě rezervy.

"Na veřejnost pronikly už tři možnosti screeningu, který je plně hrazen pojišťovnami. Jedná se o karcinomy děložního čípku, prsou a tlustého střeva a konečníku. U screening na karcinom děložního čípku existuje ještě velká prevenční rezerva, jelikož této možnosti využívá jen každá druhá žena ve věku do 45 let. O dvou dále zmiňovaných opatření je situace ještě horší," podotýká Dientsbier.

Liga proti rakovině se dlouhodobě zabývá také tématem kvality péče o onkologické pacienty. Podle Zdeňka Dienstbiera jde ale hlavně kupředu diagnostika a rozšiřují se i možnosti chirurgie.

"K endoskopii tlustého střeva se například v minulosti používala rigidní tyč. Nyní jsou to světlovodiče, které se přizpůsobí záhybům těla a nezpůsobují fyzickou bolest. Mimo jiné doznaly pokroku také léčebné metody, což v praxi znamená, že chirurgové jsou ochotni se pouštět i do radikálnějších úkonů," říká předseda Ligy proti rakovině, která chystá na zítřek sympozium o karcinomu prostaty, které je určeno také laikům. Důvodem je právě Světový den proti rakovině.

Lenka Buriánková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme