V Česku přibývá 'singles' i lidí, kteří spolu žijí bez svatby jako v manželství

Stále více lidí v Česku bydlí samo. Teď jich je téměř 1,5 milionu, což představuje každou třetí domácnost. Z údajů, které dnes oznámil ČSÚ, také vyplývá, že bez svatby spolu žije už skoro čtvrt milionu párů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Počet domácností obydlených jedním člověkem roste nejrychleji, od roku 1961 se ztrojnásobil.

Přední český sociolog Ivo Možný vysvětluje tento trend zejména rostoucí životní úrovní.

„Víc lidí si může domluvit samostatné bydlení. Máme nízkou nezaměstnanost, na rozdíl od evropského jihu, kde polovina mladých lidí do 35 let je nezaměstnaná. Takže na jedné straně je to výrazem vysoké životní úrovně a na druhé straně je to výrazem jiného postoje k sňatkům,“ říká Možný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údaje statistiků o počtu domácností rozebral Radiožurnál v Ozvěnách dne s profesorem sociologie Ivem Možným

Takzvanými singles ale nejsou podle statistiků jenom mladí. Čtvrtinu z nich představují vdovy, necelá polovina jsou pak domácnosti důchodců.

Počty sňatků naopak dál klesají. Předloni jich lidé uzavřeli 45 tisíc, což je nejméně od roku 1918. Naopak se za poslední půlstoletí pětkrát zvýšil počet párů, které spolu žijí bez svatby. Ivo Možný si přesto nemyslí, že by sňatkům v moderní době odzvonilo.

„Sňatek je geniální vynález naší civilizace, za mnoho mu vděčíme a především jednoznačně přiřazuje otce k dětem. Stav, do kterého se teď generace dostala, kdy se rodí výrazný podíl dětí, které nemají jasně připsaného otce, v budoucnosti způsobí věci, které si zatím dokážeme těžko představit,“ předpokládá sociolog.

Počet a velikost domácností v České republice | Foto: ČTK

Martin Křížek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme