V Česku přibývá sociálních pohřbů i právních sporů o hroby, upozorňuje ombudsman

V České republice přibývá sociálních pohřbů i právních sporů o hroby, tvrdí veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Ombudsman také upozorňuje na to, že sporům o hroby, k nimž dochází, by lidé mohli snadno předcházet – lepší komunikací s úřady i mezi příbuznými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Podle Varvařovského v Česku přibývá lidí, kterým nikdo z dědiců, příbuzných či známých nevypravil pohřeb.

„Jde jednak o lidi osamělé, ale také o stále častější případy, kdy jsou pozůstalí v tíživé sociální situaci a podle svých vyjádření nemají finanční prostředky na zajištění důstojného pohřbu,“ píše se ve zprávě, kterou zveřejnil veřejný ochránce práv na webových stránkách úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě ombudsmana k pohřbívání v ČR mluvil na Radiožurnálu právník kanceláře ombudsmana Marek Hanák

Podle právníka kanceláře ombudsmana Marka Hanáka však nelze v případě sociálních pohřbů mluvit jen o finančních důvodech.

„Vypovídá to o dvou věcech. Na jedné straně máme domácnosti, které opravdu začínají bojovat s chudobou, obracejí každou korunu a nečekaný výdaj ve formě pohřbu v řádu desítek tisíc je opravdu vážným zásahem do jejich rodinného rozpočtu, na straně druhé to může vypovídat také o určitém morálním úpadku společnosti,“ podotýká Hanák v rozhovoru pro Český rozhlas.

Na veřejného ochránce práv se také lidé často obracejí kvůli pohřbívání, pronajímání hrobů či užívání hrobových míst. Nejtypičtějším problémem jsou prý spory o hroby, zejména takové, kdy je hrob zrušen, aniž by se to příbuzní dozvěděli.

„Lidé často zapomínají a jsou nedůslední v tom, že neřeší se správou pohřebišť otázku uzavření písemné nájemní smlouvy, neprojednávají tyto věci v momentě, kdy jim zemře příbuzný, takže i v dědickém řízení se na tyto otázky zapomíná,“ konstatuje Hanák.

I když záležitosti kolem pohřebnictví zpravidla nespadají do působnosti ombudsmana, kancelář se podle Hanáka snaží lidem pomoci alespoň radou, jak tyto problémy řešit. To se týká třeba i otázek na neobvyklé způsoby pohřbu, na něž se prý lidé také dotazují stále častěji.

K otázkám kolem pohřbívání vydala kancelář v letošním roce sborník, kde upozorňuje na opakující se problémy.

Martin Křížek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme