V Česku přibývá těžkých úrazů elektrickým proudem

V Česku přibývá těžkých úrazů elektrickým proudem. Tvrdí to společnost ČEZ, podle níž za to může nezodpovědnost a porušování základních bezpečnostních pravidel. Letos už firma eviduje deset neštěstí, při kterých lidé buď zemřeli, nebo je elektřina těžce zranila. Loni to bylo za celý rok devět případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

četa prací pod napětím ČEZ | Foto: Soňa Hendrychová

Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová Radiožurnálu řekla, že největší skupinu úrazů elektrickým proudem tvoří zloději barevných kovů nebo izolačních olejů.

"Další skupinou, poněkud menší, ale o to závažnější, tvoří mladiství, kdy příčinou úrazů či úmrtí elektrickým proudem je zpravidla neznalost, dále například nešťastná láska nebo způsob adrenalinového hazardu. Také evidujeme úrazy malých dětí," doplnila Holingerová.

Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové je ale úrazů způsobených elektřinou v Česku pořád plus minus stejně. "Během celého loňského roku vyjížděly naše posádky ke 33 případům úrazu elektrickým proudem. Během první poloviny letošního roku bylo stejných případů 15, takže ta čísla jsou zhruba na stejné úrovni," upřesnila Ernestová.

S neopatrností jsou na tom nejhůř děti, které mohou doplatit na svoji přirozenou zvídavost. Třeba lidé z projektu Dětství bez úrazů tvrdí, že i batole se dvěma zoubky dokáže rozkousat izolaci kabelu elektrického proudu.

Klára Koblížková z Českého červeného kříže popisuje další příčiny podobných dětských úrazů: "Děti, které lezou na vagóny, kde je zasáhne proud, který neproudí jen v elektrických drátech, ale i okolo. Nebo lezou na sloupy vysokého napětí, mohou škobrtnout a zachytit se drátů. Také doma děti rády zkouší cokoliv."

O prevenci úrazů se mluví také kvůli tomu, že jejich léčba je nákladná. Třeba půlroční léčení těžkých popálenin po zásahu elektrickým proudem stojí až dva miliony korun. A drahá je také umělá kůže. Čtvereček o velikosti 20 na 20 centimetrů přijde na 80.000 korun.

Nejdůležitější rada energetiků proto zní: Když hrozí neštěstí, například při pádu stromu na vedení elektrického napětí, volejte linku 112 nebo poruchovou linku ČEZ 840 850 860. Tam zařídí, že se proud vypne. V žádném případě se lidé nemusí bát sankcí nebo pokut. Právě tyto informace mohly podle energetiků většině z letošních deseti tragických případů předejít.

Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme