Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

V Česku roste počet dětí na útěku

Jen od začátku tohoto roku vyhlásila policie pátrání po víc než třech a půl tisících dětí a mladistvých. Loni jich hledala přes osm tisíc. Nejčastěji utíkají děti z výchovných ústavů, zhruba čtvrtina z celkového počtu uprchlíků ale utekla rodičům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka | Foto: Hynek Bulíř

Nejčastěji utíkají děti z domova kvůli dlouhodobě neřešeným problémům v rodině. Dalším důvodem je například strach z trestu za špatné známky.

Při pátrání po pohřešovaných dětech je nejdůležitější čas. Proto je třeba, jak dodává mluvčí úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká, oznámení na policii neodkládat. Pátrání totiž začne okamžitě. "Okamžikem oznámení je dítě zavedeno do informačního systému, který je následně překlápěn na internet. Tam jsou děti vystaveny na hlavní stránce pátrání," řekla Českému rozhlasu Kopecká.

Děti, které jsou na útěku, mohu vyhledat pomoc například na Lince bezpečí. Ta jim může díky projektu Vzkaz domů zprostředkovat telefonický rozhovor s rodiči nebo zařídit, aby s nimi domů zašla jiná blízká osoba.

Na tyto služby bude možno tento pátek přispět, u příležitosti Dne pohřešovaných dětí proběhne celonárodní sbírka Pomněnkový den.

Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme