V Česku roste vlna solidarity se studentkami unesenými v Pákistánu

Dvě české studentky, které unesli zatím neznámí ozbrojenci na západě Pákistánu, mohou už být za hranicemi v sousedním Afghánistánu. Uvádějí to některá pákistánská média. Oficiální místa jsou při informování veřejnosti zdrženlivější. Důvodem může být zatím dosud bezvýsledné pátrání i bezpečnostní důvody, kdy se postup vyšetřování snaží úřady tajit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češky unesené v Pákistánu

Češky unesené v Pákistánu | Foto: Profil podporovatelů unesených Češek na Facebooku

"Pátrání pokračuje jak na území Pákistánu, kde byly obě dívky uneseny, tak i v nejširším okolí včetně Afghánistánu,“ říká mluvčí českého ministerstva zahraničí Johanna Grohová a pokračuje:

„My sledujeme kteroukoli stopu, která se k nám dostane, ty stopy směřují různými směry včetně Afghánistánu, ale nemáme žádnou informaci o tom, kde by se dívky v tuto chvíli nacházely.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ dvou Češek unesených v Pákistánu sleduje redaktor Štěpán Macháček

Po českých studentkách pátrají pákistánské úřady a tamní ministerstvo zahraničí zřídilo speciální krizovou skupinu. "My se jich dotazujeme, konzultujeme s nimi, nejde o jednostrannou činnost jen ze strany pákistánské, kdy bychom my do toho jakkoli nezasahovali," dodává Grohová.

S únosy mají v oblasti Balúčistánu bohaté zkušenosti. V červenci 2010 unesli ozbrojenci švýcarský pár, kterému se ze zajetí podařilo uprchnout až po osmi měsících. K únosu se tehdy přihlásilo hnutí Táliban. Ozbrojenci ale častěji unášejí místní lidi za účelem získání výkupného.

V Česku mezitím roste vlna solidarity se zajatými českými studentkami. Mnohé komentáře ale zároveň odsuzují dívky za jejich nezodpovědnost při cestě do oblasti známé špatnou bezpečnostní situací.

"Rádi bychom vyzvali přátele a další, kteří se o to zajímají, aby se nedopouštěli akcí na vlastní pěst a neorganizovali třeba nějaké záchranné akce do oblasti," varuje mluvčí ministerstva zahraničí Johanna Grohová.

Štěpán Macháček, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme