V Česku s uvolňováním školáků z výuky problém nebývá

Sportovní soustředění, ozdravný pobyt nebo vážná událost v rodině mohou být důvody pro uvolnění dítěte ze školy. Většina ředitelů škol se s rodiči na nepřítomnosti žáka domlouvá celkem bez problémů. Pokud by ale absence byly dlouhodobé a opakovaly se, právní řád je umožňuje kvalifikovat jako trestný čin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída

Školní třída | Foto: Lukáš Milota

S uvolňováním dětí ze školní výuky během roku nebývá v Česku problém. Potvrzují to sami rodiče:

„Vypíšete předtištěný formulář, odevzdáte ho ve škole a oni vám to potvrdí.“
„Musíme podat žádost, když chceme vzít dítě na dovolenou nebo se stane nečekaná událost.“

Týdenní uvolnění z výuky třeba kvůli ozdravnému pobytu většinou povoluje třídní učitel, delší pak ředitel školy. Nepřítomnost dítěte jsou rodiče nebo zákonní zástupci povinni omluvit nejpozději do tří dnů. Podmínky pro omlouvání neúčasti si stanoví škola sama ve školním řádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to s uvolňováním českých žáků z výuky, zjišťovala redaktorka Eva Rajlichová

Co se stane, když jde třeba o neplánovanou absenci z jiných důvodů, než je nemoc žáka, popisuje Jana Pašová, ředitelka pražské Základní školy U svatého Štěpána:

„My takové případy řešíme po telefonu. V momentě, kdy se něco vyskytne a je to opravdu náhlá záležitost, tak rodič kontaktuje školu nebo třídního vyučujícího a vysvětlí mu situaci. A až se dítě vrátí, jsou ty formality dotaženy ke konci.“

Podle metodického pokynu ministerstva školství musí ale vedení školy ohlásit orgánu sociálně právní ochrany dětí nebo na pověřeném obecním úřadě, jestliže nepřítomnost žáka přesáhla 25 hodin.

Anglické školy tolerují absence jen výjimečně. Rodičům hrozí i vězení

Číst článek

„Pokud se situace opakuje a pokud již byli zákonní zástupci postiženi pro přestupek, je zapotřebí celou věc nahlásit policii, která bude k případu přistupovat jako k podezření z trestného činu ohrožení mravní výchovy mládeže,“ potvrzuje mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Většina škol, pokud je to trochu možné, upřednostňuje domluvu s rodiči.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme