V Česku se chtějí léčit desítky zraněných Libyjců, mají ale problém s vízy

Do Prahy přiletělo českým speciálem pět zraněných libyjských vojáků v rámci programu Medevac. Jejich léčení se ujala Všeobecná fakultní nemocnice. Další zranění čekají na převoz v Libyi, mají ale potíž získat česká víza. České velvyslanectví v Tripolisu zatím neotevřelo konzulát, a tak se Libyjci obrátili na velvyslanectví v sousedním Tunisku, tam jim ale konzulární úřednice odmítla žádost o víza přijmout a doslova jim zabouchla okénko před nosem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál s pěticí zraněných Libyjců, kteří se budou léčit v Česku,  přistál 12. prosince v Praze

Speciál s pěticí zraněných Libyjců, kteří se budou léčit v Česku, přistál 12. prosince v Praze | Zdroj: ČTK

Na problém upozornila Česko-libyjská obchodní komora, která s organizováním zdravotní pomoci pomáhá.

Libyjská strana Česko-libyjskou obchodní komoru požádala o pomoc při zajištění léčby zraněných vojáků. Zádrhel ale nastal na ministerstvu zahraničí, říká místopředseda komory Fratišek Formánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem je problém s vízy pro zraněné libyjské vojáky, se snažil zjistit Martin Dorazín ze zahraniční redakce

„Mně se o tom velmi těžko mluví, protože jsem český patriot, a ty týdny, kdy probíhá to handrkování s ministerstvem zahraničí o vydání víz pro zraněné libyjské vojáky, tak to je doba nepříjemná. A pořád ještě jsem věřil, že jde o nějaké nedorozumění,“ uvádí Formánek.

Ministerstvo zahraničí odmítá nařčení, že vydávání víz Libyjcům brzdí, reagoval mluvčí ministerstva Vít Kolář.

„To musí jít o nějaké nedorozumění, protože Česká republika a ministerstvo zahraničí spolupracuje přímo s libyjskou vládou a oficiálně jsme nabídli možnost léčení několika účastníkům libyjských bojů. Do České republiky přiletělo letadlo s prvními pěti; byli to lidé vytipovaní českými lékaři a přiletěli v rámci programu Medevac, který už dlouho funguje. Samozřejmě žádné problémy s vízy se nevyskytly a zřejmě se bude jednat o nějaké nedorozumění,“ tvrdí mluvčí ministerstva zahraničí.

Faktem ale je, že žádost o víza pro další pacienty naše velvyslanectví v Tunisu odmítlo, přestože ministerstvo zahraničí tuto možnost údajně samo nabídlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu v Ozvěnách dne debatovali Dia Addín Felfel ze Sdružení Libyjců žijících v ČR a Jiří Ellinger, ředitel odboru severní Afriky na ministerstvu zahraničí

„Doporučili, abychom část žadatelů o víza převezli do Tunisu a požádali v nějakém malém počtu, aby to technicky mohli zvládnout – mluvilo se o počtu prvních patnácti - aby libyjská strana o ta víza požádala. Což se stalo, pan zdravotní rada odjel do Tunisu, připravil všechny formality na vydání standardních víz, přišel na konzulát v Tunisu a byl odmítnut. Zdůvodnění bylo jednoduché, že nemají z Prahy povolení takovéto žádosti přijímat,“ popisuje František Formánek z Česko-libyjské obchodní komory.

Libyjská strana podle jeho slov připravila na převoz do českých nemocnic několik desítek zraněných.

„My jsme postupně za měsíc a půl vytvořili podmínky, abychom využili volných českých kapacit v nemocnicích, rehabilitačních zařízeních, lázních, za libyjské peníze zaplaceno. Uvažovali jsme o tříměsíčních turnusech, kdy by se tam mohly střídat desítky zraněných. Máme jejich zdravotní karty, asi 70 libyjských vojáků už je připraveno na převoz a všechno vlastně vázlo na tom, aby dostali povolení ke vstupu do České republiky,“ doplňuje Formánek.

Kolář: Nerozumím tomu, nač si stěžují

Musíme odlišit soukromé aktivity od pomoci, kterou organizují vlády, vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

„Pokud se někdo soukromě chce léčit v České republice, mimo program ministerstva vnitra Medevac a mimo dohody, které má ministerstvo zahraničí s oficiální novou libyjskou vládou, tak musí postupovat jako kdokoli jiný, kdo chce cestovat do České republiky, a musí žádat o vízum. V tomto případě v Tunisku jako nejbližší zemi, kde je konzulární úsek.“

„Nerozumím tomu, na co si stěžují, protože pokud se jedná o oficiální program léčení, tam spolupracuje vláda s vládou a funguje všechno bezproblémově. Ale samozřejmě, že pokud někdo založil byznys na dovozu zraněných z Libye soukromou cestou, tak tomu neasistujeme. Česká republika musí v prvé řadě zvažovat při vydávání víz bezpečnost a imigrační rizika,“ dodává Vít Kolář.

Tato nedorozumění mohou poškodit naše obchodní zájmy, upozorňuje František Formánek.

„Cítím v posledních týdnech, že se ta situace velmi ochlazuje a že by to mohlo být pro budoucnost vývozu do Libye nebo z Libye do České republiky velmi komplikované, díky těmto nedopatřením,“ obává se Formánek.

Libyjské varování před prostředníky

O tom, že se česká strana brání vydávat zraněným Libyjcům víza, je přesvědčen Dia Addín Felfel ze Sdružení Libyjců žijících v České republice.

„Protože zranění jsou v Německu, Rakousku, Řecku, ve Španělsku, Itálii, ve Francii, v Anglii i v Americe. Tak nevidím důvod, proč tady jim víza nevydávají,“ uvedl Felfel v Ozvěnách dne. Dodal, že v Libyi je přes 25 tisíc zraněných a že náklady na léčbu libyjských pacientů v Česku by uhradila Libye, za což se podle něj zaručilo libyjské velvyslanectví na Slovensku.

Nová libyjská vláda ovšem před organizacemi, které za provizi organizují léčení a rehabilitace zraněných osob v zahraničí, varovala. V těchto případech mají jednat přímo vlády s vládami. Na to odkazuje i ředitel odboru severní Afriky na ministerstvu zahraničí Jiří Ellinger.

„Česká republika (Libyi) pomáhá a noví libyjští představitelé to vysoce oceňují, včera jsme to znovu slyšeli. A my komunikujeme výhradně s novou libyjskou administrativou, s novým ministerstvem zdravotnictví a to nám jasně opakuje, že žádný soukromý prostředník nemá pověření nové libyjské vlády o komerčním léčení libyjských pacientů v zahraničí momentálně jednat,“ poznamenal Ellinger z českého ministerstva zahraničí.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme