V Česku se krade nejvíc z celé EU

Česko se drží na špici nelichotivého žebříčku, ve zdejších obchodech se krade, nebo ztrácí zboží ve větším objemu než v jiných sledovaných zemích Unie. Pokud jde o podíl na tržbách prodejců. Dokládá to průzkum, jehož výsledky dnes vydala britská agentura Centre for Retail Research. Podle nich tuzemské obchody tímto způsobem přišly letos o zboží za více než 9,5 miliardy korun. Číslo se v přepočtu zvýšilo oproti loňsku o 95 milionů dolarů. Podíl ztrát na tržbách obchodníků se zvýšil na 1,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup | Foto: Jan Rosenauer

Na prvních příčkách ukradeného zboží přitom figurují alkohol, kosmetika, elektronika nebo značkové oděvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádežích v českých obchodech mluvil na Radiožurnálu Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Statistikám moc nevěřím. Vždy si vzpomenu na hlavního hygienika Víta, který říká, že je zjištěno, že je u nás nejvíce průjmových onemocnění. Více než v Turecku.Nechci to ale zlehčovat. V obchodech se krade, kradlo a, nerad bych byl špatným prorokem, krást bude,“ říká Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Juračka si nemyslí, že by to byly pro obchodníky zásadní ztráty. Celkové ztratné se pohybuje do pěti procent. V tom jsou ale započítány i ztráty vzniklé zkaženým nebo rozbitým zbožím.

„Jsou to citelné ztráty, ale není to žádná věc, která by maloobchod zničila,“ pokračuje Juračka.

Zabezpečovací zařízení, které by ztráty, způsobené krádežemi, snížily, si podle Juračky musí každý obchodník přizpůsobit místním podmínkám: „Do velkého hypermarketu se vyplatí investovat do nějakého bezpečnostního systému, ale kolikrát stačí soustředit dražší zboží blíže pokladnám. Hodně služeb udělají i obyčejná zrcadla. Všem krádežím se ale nedá zabránit.“

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme