V Česku se letos narodilo nejméně dětí za posledních 8 let

Počet narozených dětí letos přestal stoupat. Po sedmi letech růstu porodnosti přišlo od ledna do září na svět o 1700 dětí méně než ve stejném období loni, tedy devadesát tisíc. Celkový počet obyvatel Česka se zvýšil o 34 tisíc na 10,5 milionu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka v informačním věku

Matka v informačním věku | Foto: European Commission Audiovisual service

"Za tímto vzestupem stála jak imigrace ze zahraničí, tak i takzvaná přirozená změna. To znamená, že se narodilo více osob, než zemřelo," vysvětluje Terezie Štyglerová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Rychtaříková komentovala statistiky ČSÚ k počtu narozených dětí.

Pokles počtu narozených dětí podle ní není příliš překvapivý. "Souvisí zejména s tím, že ženy ze silných populačních ročníků sedmdesátých let pomalu dosahují svého kýženého počtu dětí. V současné době se do věku plodnosti dostávají ženy z již méně početných generací," podotýká Štyglerová.

V České republice byl přitom průměr koncem osmdesátých a na začátku devadesátých let kolem 130 tisíc narozených dětí za rok. "Dnešní číslo je nižší. Kdybychom měli sto tisíc narozených dětí, tak můžeme být rádi. Ale v roce 1999 to bylo dokonce méně než 90 tisíc," připomíná vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jitka Rychtaříková.

V loňském roce se v zemi narodilo rekordních téměř sto dvacet tisíc dětí, nejvíce od roku 1993.

Přistěhovalo se také méně cizinců

Podle ČSÚ také pokračuje růst podílu dětí narozených mimo manželství. Neprovdaným ženám se jich letos za první tři čtvrtletí narodilo více než 34 a půl tisíce, což je více než třetina narozených dětí. "Tento trend bude dál pokračovat," odhaduje Rychtaříková.

Oproti loňsku se k nám také podle údajů ČSÚ přistěhovalo dvaapůlkrát méně cizinců. "Počty přistěhovalých se oproti předchozím letům výrazně snížily, a tím se zmenšil i zahraniční vliv migrace na populačních přírůstcích," dodává Štyglerová.

Struktura migrantů se ale příliš nezměnila - stále do Česka přichází nejvíce občanů z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu nebo Slovenska.

Tomáš Medek, Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme